Assessing the impact of heritage-led urban regeneration projects on the historic city center of Antakya
Miras-eksenli kentsel dönüşüm projelerinin Antakya tarihi kent merkezine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 774143
  2. Yazar: PARNIAN NEMATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM, DOÇ. DR. MERT NEZİH RİFAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya çapındaki miras-eksenli kentsel dönüşüm olgusu, yıpranan tarihi kentsel dokuları kültürel mirasları aracılığıyla yeniden canlandırmak için bir çözüm olarak görülmektedir. Ancak, mirasın koruma amaçlı imar planları ve koruma projeleri yoluyla tanıtılması, tarihi kent dokularının fiziksel ve sosyal yönlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle, miras-eksenli dönüşümün tarihi kentler ve bu kentlerde yaşayanlar üzerindeki kapsamlı etkilerinin değerlendirilmesi gereklidir. Antakya ya da antik dönem ismiyle Antioch, son yıllarda böyle bir dönüşüm sürecini yaşamaktadır.1987 yılında Antakya'nın koruma amaçlı imar planının uygulanmaya başlanmasından günümüze, kentin tarihi merkezi, fiziksel, işlevsel ve sosyal olarak değişimlere uğramıştır. 2009 yılında koruma amaçlı imar planının revizyonu sonrasında bu süreç hızlanmıştır. Bu değişikliklerin bir kısmı kent için faydalı olabileceği gibi, tarihi yapılara kapsamlı müdahaleler yapılması, yaşayanların kolektif hafızasının ve mekanın ruhunun kaybolması, yaşayanların yer değiştirmesi gibi sorunlara da yol açmaktadır. Günümüzde, Antakya tarihi kent merkezinde yer alan Zenginler Mahallesi ciddi bir dönüşüm geçirmektedir. Ancak, miras-eksenli bu dönüşümün Antakya'nın dokusu ve yaşayanları üzerindeki etkilerine yönelik çok fazla bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez, miras-eksenli kentsel dönüşüm projelerinin Antakya'daki tarihi Zenginler Mahallesi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Etkiler, öncelikle Antakya'nın fiziksel, işlevsel ve sosyal özelliklerine ilişkin parametreler tanımlanarak değerlendirilmektedir. Tanımlanan bu parametrelerdeki değişiklikler incelenmiş ve analiz edilmiştir. Değişikliklerin analizlerine dayanarak, mahallenin fiziksel, işlevsel ve sosyal özellikleri açışından değerlendirmeler yapılmıştır. Böylelikle, kültürel miras eksenli dönüşüm projelerinin etkisi değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, miras-eksenli dönüşümün Antakya'nın kentsel dokusu üzerindeki etkisini izlemek ve yönetmek için öneriler sunulmasını sağlamiştır.
Özet (Çeviri)
The worldwide phenomenon of heritage-led regeneration has been considered a panacea for dilapidated historic urban tissues to regenerate them through their cultural heritage. However, the promotion of heritage through development plans and projects affects the physical and social aspects of historic urban tissues substantially. Therefore, it is necessary to assess the precise impacts of heritage-led regeneration due to its extensive effects on historic cities and residents. Antakya, or ancient Antioch, as a historic city has been experiencing the same process in recent decades. Since the beginning of the implementation of Antakya's conservation development plan in 1987, the historic core of the city has undergone changes in its physical, functional, and social features. In 2009 after the revision of the conservation development plan, this process accelerated. While some of these changes can be beneficial for the city, they also cause problems like extensive interventions to historic buildings, the loss of the resident's collective memory and spirit of the place, and the displacement of the inhabitants. At present, the Zenginler Quarter, a quarter near the historic urban core, has experienced severe transformation and there are not many studies on the impacts of heritage-led regeneration on Antakya's tissue and residents. This thesis aims to assess the impacts of heritage-led urban regeneration projects on the historic Zenginler Quarter in Antakya. The impacts are evaluated first by defining the parameters related to Antakya's physical, functional, social, and cultural features. Secondly, the changes in relation to these parameters are studied and analyzed. Based on the analysis of these changes, the evaluations are done in terms of the physical, functional, and social aspects of the quarter. Accordingly, the impacts of heritage-led regeneration projects are assessed. This assessment enables us to present general suggestions to monitor and manage heritage-led regeneration's impact on Antakya's urban tissue.