Türk otomotiv sanayi işletmelerinde çalışma sermayesi gereksiniminin belirleyicileri: Borsa İstanbul örneği
Determinants of working capital requirements in Turkish automotive industrial enterprises: The example of Borsa Istanbul
- Tez No: 774144
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul (BİST)'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çalışma sermayesi gereksiniminin belirleyicilerinin incelenmesidir. Bu amaçla ilgili sektörde faaliyet gösteren 19 firmanın 2012-2020 dönemine ilişkin 9 yıllık bilanço ve gelir tablosu verilerinden yararlanılarak panel veri analizi yöntemi ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada (dönen varlıklar-kısa vadeli borçlar)/toplam varlıklar ile dönen varlıklar/toplam varlıklar oranları bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler olarak şirketlere ilişkin değişkenler ile makroekonomik değişkenler kullanılmıştır. Bağımlı değişkenler, bağımsız değişkenler ve makroekonomik değişkenler kullanılarak oluşturulan 6 model için panel veri analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak Model 1-A için Çalışma Sermayesi 1 ile Nakit Dönüşüm Süresi, Firma Büyüklüğü, Varlık Karlılığı, Aktif Kaldıraç Oranı, Piyasa Değeri, Asimetrik Bilgi arasında anlamlı ilişki; Model 1-B için Çalışma Sermayesi 1 ile Varlık Karlılığı, Öz Sermaye Kaldıraç Oranı, Piyasa Değeri, Asimetrik Bilgi ve Tüketici Fiyat Endeksi arasında anlamlı ilişki; Model 1-C için Çalışma Sermayesi 1 ile Firma Büyüklüğü, Öz Sermaye Karlılığı, Aktif Kaldıraç Oranı ve Asimetrik Bilgi arasında anlamlı ilişki; Model 2-A için Çalışma Sermayesi 2 ile Stok Devir Hızı, Nakit Dönüşüm Süresi ve Büyüme Fırsatları arasında anlamlı ilişki; Model 2-B için Çalışma Sermayesi 2 ile Stok Devir Hızı, Varlık Karlılığı ve Öz Sermaye Kaldıraç Oranı arasında anlamlı ilişki; Model 2-C için Çalışma Sermayesi 2 ile Nakit Dönüşüm Süresi, Firma Büyüklüğü, Öz Sermaye Kaldıraç Oranı ve Piyasa Değeri arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the determinants of working capital requirements of businesses operating in the automotive sector in Borsa Istanbul (BIST). For this purpose, it was tried to be determined by panel data analysis method by using the 9-year balance sheet and income statement data of the 19 companies operating in the relevant sector for the period 2012-2020. In the study (current assets-short-term liabilities)/total assets and current assets/total assets ratios are used as dependent variables. Variables related to companies and macroeconomic variables were used as independent variables. Panel data analysis was applied for 6 models created using dependent variables, independent variables and macroeconomic variables. As a result, for Model 1-A, a significant relationship between Working Capital 1 and Cash Conversion Period, Firm Size, Return on Asset, Asset Leverage Ratio, Market Value, Asymmetric Information; Significant relationship between Working Capital 1 and Return on Asset, Equity Leverage Ratio, Market Value, Asymmetric Information and Consumer Price Index for Model 1-B; Significant relationship between Working Capital 1 and Firm Size, Return on Equity, Asset Leverage Ratio and Asymmetric Information for Model 1-C; Significant relationship between Working Capital 2 and Cash Conversion Time, Inventory Turnover and Growth Opportunities for Model 2-A; Significant relationship between Working Capital 2 and Inventory Turnover, Return on Asset and Equity Leverage Ratio for Model 2-B; For Model 2-C, a significant relationship was found between Working Capital 2 and Cash Conversion Period, Firm Size, Equity Leverage Ratio and Market Value.