Ptosis olgularında değişik cerrahi yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of different surgical methods in ptosis cases
  1. Tez No: 774174
  2. Yazar: OKŞAN ALPOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN AKIN BANAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Mart-1993-Ağustos 1996 tarihleri arasında 51 ptosisli hastanın 60 gözüne uygulanan cerrahi yöntemler değerlendirildi. Cerrahiye karar vermeden önce uygun hasta seçiminin önemli olduğu, karar verdikten sonra da doğru cerrahi uygulamanın başarıyı arttırdığı izlendi. Cerrahi yöntem seçiminde levator fonksiyonu en önemli kriteri oluşturmaktadır. Levator fonksiyonu iyi vakalarda ptosis sebebi ve miktarı belirlenerek Fasanella-Servat, levator rezeksiyonu veya aponevroz tamiri, kötü vakalarda frontal süspansiyon planlanmalıdır. Levator fonksiyonu iyi vakalarda başarı yüksek olmaktadır. Fasanella-Servat tekniği hafif ptosisli vakalarda çok iyi sonuçlar vermektedir. Levator rezeksiyonu ve frontal süspansiyon planlanan hastalarda operasyon sırasında kapak ayarlaması fazla ya da az düzeltme için önem taşımaktadır. Uygun hastalara yapılan aponevroz tamiri de çok iyi neticeler vermiştir. Operasyonun genel anestezi yerine lokal anestezi altında yapılması başarıyı arttırmaktadır. Başarısız vakalara erken reoperasyon uygulanması ve reoperasyon sırasında hiçbir anestezik materyal kullanılmaması kapak düzeyini istediğimiz gibi ayarlamak imkanını tanımıştır. Bu netice birinci operasyondan sonra başarı oranımız %86.6 iken, ikinci operasyondan sonra başarı %91.6 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, surgical methods applied to 60 eyes of 51 patients with ptosis between March-1993-August 1996 were evaluated. It was observed that appropriate patient selection is important before deciding on surgery, and correct surgical application increases success after making the decision. Levator function is the most important criterion in the choice of surgical method. Fasanella-Servat, levator resection or aponeurosis repair should be planned by determining the cause and amount of ptosis in cases with good levator function, and frontal suspension should be planned in bad cases. Success is high in cases with good levator function. The Fasanella-Servat technique gives very good results in cases with mild ptosis. In patients scheduled for levator resection and frontal suspension, valve adjustment during the operation is important for over- or under-correction. Repair of aponeurosis performed in suitable patients has also yielded very good results. Performing the operation under local anesthesia instead of general anesthesia increases the success. Early reoperation in unsuccessful cases and the use of no anesthetic materials during reoperation allowed us to adjust the level of palpebra as we wish. This result, while our success rate was 86.6% after the first operation, the success rate was 91.6% after the second operation.