Pomza tozu ikameli harçlarda çimento türü ve puzolan inceliğinin puzolanik aktiviteye etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of different cement type and pozzolan fineness on pozzolanic activity in mortars with pumice powder replacement
  1. Tez No: 774180
  2. Yazar: ELİF KULLEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAY KOTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada ülkemizde önemli miktarda rezervi bulunan pomzanın öğütülerek elde edilen pomza tozunun inceliğinin puzolanik aktivite indeksi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, Erzurum ili Pasinler ilçesi Demirdöven yöresinden temin edilen pomza taşı 3 farklı incelik değerinde öğütülüp, dayanım sınıfı ve inceliği farklı olan iki tür (CEM II/B-LL 32,5 R ve CEM II /A-M (P-LL) 42,5 R) çimento ile %5, %10, %20 ve %30 oranlarında ikame edilmiştir. Çalışma standart harç numuneleri üzerinde gerçekleştirilmiş olup toplamda 26 farklı harç grubu üretilmiştir. Standart su kürü süreleri sonunda 7, 28, 56 ve 90 günlük örneklerin basınç dayanımları ve puzolanik aktivite indeksleri belirlenmiştir. TS 25 ve ASTM C618 standartlarında belirtilen kriterler doğrultusunda yorumlanmıştır. İlaveten, pomza tozu inceliğinin kıvam ve hidratasyon ısısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, öğütülen pomza tozlarının incelikleri 4378, 4919 ve 6879 cm2/g olarak belirlenmiştir. En yüksek puzolanik aktivite indeksleri %104-121 aralığında bulunan, CEM II /A-M (P-LL) 42,5 R türü çimento içerisine özgül yüzey alanı 6879 cm2/g olarak belirlenen %5 ikame oranına sahip pomza tozu katkılı harç numune gruplarında belirlenmiştir. Katkılı harç numune üretiminde pomza tozu kullanımının; işlenebilirliği azalttığı, hidratasyon ısısını azalttığı, basınç dayanımı ile puzolanik aktivite indeksini ise kullanılan çimentonun inceliği ile pomza tozunun inceliğine ve ikame oranına bağlı olarak önemli oranlarda artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In study, pumice stone obtained from Erzurum province Pasinler district Demirdöven region was ground in 3 different fineness values, and two species (CEM II/B-LL 32.5 R and CEM II /A-M (P-LL) 42, 5 R) has been replaced with cement at rates of 5%, 10%, 20% and 30%. The study was carried out on standard mortar samples and a total of 26 different mortar groups were produced. At the end of the standard water curing periods, the compressive strength values and pozzolanic activity indexes of the samples at 7, 28, 56 and 90 days of age were determined. Interpreted in accordance with the criteria specified in TS 25 and ASTM C618 standards. In addition, the effects of pumice powder fineness on consistency and heat of hydration were investigated. As a result of the study, the specific surface areas of the ground pumice powder were determined as 4378, 4919 and 6.879 cm2/g. The highest pozzolanic activity indices were determined in the sample groups with pumice powder additive with a 5% replacement rate, the specific surface area of which was determined as 6.879 cm2/g in CEM II /A-M (P-LL) 42.5 R type cement, in the range of 104-121%. The use of pumice powder in the sample production of mortar with additives; It has been seen that it reduces the workability, reduces the heat of hydration, and increases the compressive strength and pozzolanic activity index significantly depending on the fineness of the cement used, the fineness of the pumice powder and the substitution rate.