Bazı yararlı formulasyonların biber yetiştiriciliğinde bakteriyel leke (Xanthomonas euvesicatoria) hastalığına ve bitki gelişimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of some bacterial formulations on bacterial spot (Xanthomonas euvesicatoria) disease and plant development in pepper growing
- Tez No: 774181
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Ziraat, Bioengineering, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, biber yetiştiriciliğinde sorun olan bakteriyel leke etmenine (Xanthomonas euvesicatoria, Xev) karşı, biyolojik mücadele açısından başarılı bulunan ve bitki gelişimini artırıcı etkisi saptanan, kesin tanısı yapılmış bazı yararlı bakteri (YB) izolatlarının üretim optimizasyonunun ve formulasyonunun sağlanması ve bu formulasyonların etkililik düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, 213 nolu Pantoea agglomerans, 224 nolu Pantoea agglomerans ve 241 nolu Pseudomonas putida olmak üzere üç yararlı bakteri izolatının maksimum canlılık gösterdiği optimum gelişme saati belirlenerek, farklı azot-karbon kaynaklarının oranları belirlenmiştir.YB izolatları, dondurarak kurutma işleminden sonra 6 ay farklı saklama koşullarında raf ömrü takibi yapılmıştır. -80 0C derin dondurucu ve -20 0C dondurucu koşulları en iyi saklama koşulu olarak değerlendirilirken aralarında canlılık kaybı açısından çok fark görülmemiştir. Kapya biber bitkisinde in-vivo koşullarda Xev'a karşı biyokontrol testleri ve bitki gelişimine etki testleri yapılmıştır. YB formulasyonları, tohum kaplama ve yeşil aksam uygulaması olarak iki farklı şekilde sisteme verilmiştir. Hastalığı baskılama düzeylerine bakıldığında; her iki in-vivo denemede tohum ve yeşil aksam uygulaması en etkili bulunan YB formulasyonu 241 nolu P. putida izolatının 109 cfu/ml konsantrasyonu olmuştur. Bitki büyüme parametreleri değerlendirildiğinde 213 nolu P.agglomerans izolatının ve 241 nolu P. putida izolatının 109 cfu/ml konsantrasyonu başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to optimize the production and formulation of some definitively diagnosed beneficial bacteria (YB) isolates, which were found to be successful in terms of biological control against the bacterial spot factor (Xanthomonas euvesicatoria, Xev), which is a problem in pepper cultivation, and whose effect was found to increase plant growth, and to ensure the effectiveness of these formulations levels were investigated. In the study, the ratios of different nitrogen-carbon sources were determined by determining the optimum development time at which three beneficial bacteria isolates, namely Pantoea agglomerans no. 213, Pantoea agglomerans no. 224 and Pseudomonas putida no. 241 showed maximum viability. Shelf life of YB isolates was followed up under different storage conditions for 6 months after freeze-dryingWhile -80 0C deep-freezing and -20 0C freezing conditions were considered as the best storage conditions, there was not much difference between them in terms of loss of vitality. Biocontrol tests against Xev and effect tests on plant growth were carried out in-vivo conditions on the capia pepper plant. YB formulas were systematically given in two different ways as seed coating and green parts application. Considering the disease suppression levels; In both in-vivo trials, 109 cfu/ml concentration of P. putida isolate no. 241 was the most effective YB formulation with seed and green parts application. When plant growth parameters were evaluated, 109 cfu/ml concentration of P. agglomerans isolate no. 213 and P. putida isolate no. 241 were found to be successful.