Sodyum nitroprussid'nin tuz stresi altında kişniş (Coriandrumsativum L.) bitkisine etkileri
Effect of sodyum nitroprussid on coriander (Coriandrum sativumL.) under salt stress
- Tez No: 774179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma, kontrollü şartlar altında farklı sodyum klorür (NaCl) ve sodyum nitroprussid (SNP) dozları uygulanan kişniş (Coriandrum sativum L.) Arslan çeşidinin fide gelişimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2019 yılında Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesinde kurulmuştur. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Sulama kontrollü olarak yapılmıştır. Beş farklı uygulama yapılmıştır; kontrol grubu (herhangi bir uygulama yapılmamıştır), 50 mM NaCl ve üç farklı sodyum nitroprussid konsatrasyonu (50, 100 and 200 µM) + 50 mM NaCl olarak uygulanmıştır. Araştırmada arslan çeşidinde yapılan farklı sulama uygulamalarının sonucunda, bitki boyu, bitkide dal sayısı, yaş herba verimi, kuru herba verimi, yaş kök ağırlığı, kuru kök ağırlığı, canlılığını koruyan bitki sayısı, göreceli antosiyanin miktarı, göreceli yaprak klorofil miktarı, stoma iletkenliği, yaprak sıcaklığı, mineral madde tayini gibi ölçüm ve analizler yapılmıştır. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre ortalama değerler şu şekildedir; bitki boyu 25.38-35.25 cm, dal sayısı 11.03-15.38 adet, yaş herba ağırlığı 7.21-11.69 gr, yaş kök ağırlığı 1.79-6.98 gr, kuru herba ağırlığı 1.50 -1.64 gr, kuru kök ağırlığı 0.65-1.97 gr, stoma 27.37-90.05 mmol/m²s, yaprak sıcaklığı 26.03 -28.26 °C, SPAD 19.38-31.59, ACM miktarı 2.13-4.26 olarak ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre kişniş bitkisi için en iyi uygulama dozu 200 µM SNP + 50 mM NaCl dozundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was established in Yozgat Bozok University Faculty of Agriculture in 2019 to determine the effects on seedling growth of the coriander (Coriandrum sativum L.) Arslan variety, which was applied different doses of sodium chloride (NaCl) and sodium nitroprusside (SNP) under controlled conditions. The experiment was set up in a randomized plot design with four replications. Irrigation was done in a controlled manner. Five different applications were made; control group (no application was made), 50 mM NaCl and three different concentrations of sodium nitroprusside (50, 100 and 200 µM) + 50 mM NaCl were applied. As a result of different irrigation applications in the Arslan coriander variety, plant height, number of branches per plant, fresh herb yield, dry herb yield, fresh root weight, dry root weight, number of viable plants, relative anthocyanin amount, relative leaf chlorophyll amount, stomatal conductivity, leaf temperature and mineral matter determination was made. According to the results of the researches, the average values are as follows; plant height 25.38-35.25 cm, number of branches 11.03-15.38, fresh herb weight 7.21-11.69 gr, fresh root weight 1.79-6.98 gr, dry herb weight 1.50 -1.64 gr, dry root weight 0.65-1.97 gr, stoma 27.37-90.05 mmol/m²s, leaf temperature 26.03 -28.26 °C, SPAD 19.38-31.59, ACM amount 2.13-4.26. According to the findings, the best application dose for coriander plant was obtained from 200 µM SNP + 50 mM NaCl dose.