Farklı tuz konsantrasyonları ile ön işlem uygulanan mısırın (Zea mays L.) tuz stresi altında gelişimi
Growth of maize (Zea mays L.) under salt stress after priming withdifferent salt solutions
  1. Tez No: 774183
  2. Yazar: SEMA NAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada farklı tuz (NaCl) çözeltileriyle (0, 150, 175 ve 200 mM) ön işlem uygulanan (priming) mısırın normal koşullarda (saf su) ve tuz stresi (175 mM) altında çimlenme ve fide gelişimi incelenmiştir. Kontrol olarak priming uygulanmamış tohumlar kullanılmıştır. Çalışma iki adet mısır çeşidi (ADA-9510 ve Simpatico) ile petri ve saksı ortamında ayrı ayrı yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, germination and seedling growth of maize primed with different salt (NaCl) solutions (0, 150, 175 and 200 mM) were investigated under normal conditions (pure water) and salt stress (175 mM). Unprimed seeds were used as control. The study was carried out with two corn varieties (ADA-9510 and Simpatico) separately in petri dishes and pots.