Karaburun yarımadası'nda yer alan organik zeytin bahçelerinin sürdürülebilirliği üzerine bir araştırma
A research on assessment of sustainability in organic olive groves in Karaburun peninsula
- Tez No: 774184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ZAFER CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Organik tarım; konvansiyonel tarım uygulamaların yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak amacıyla sürdürülebilir bir tarım sistemi olarak gelişmiş ve tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Çalışma; Karaburun Yarımadası'nda yer alan Urla, Seferihisar ve Çeşme ilçelerinde mevcut bulunan organik sertifikalı ve kontrol grubu olarak konvansiyonel tarımın uygulandığı zeytin bahçelerinde üç hasat dönemi boyunca yürütülmüştür. Çalışma kapsamında organik yetiştiricilik ile konvansiyonel yetiştiriciliğin bitkisel biyoçeşitlilik, toprak verimliliği, zeytin ve zeytinyağı kalite analizleri ile sürdürülebilirlik açısından karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanının genişliği ve incelenen özellik sayısının yüksekliği nedeniyle; konunun daha sağlıklı ve kapsamlı değerlendirilmesi amacıyla incelenen tüm parametreler arasında birbirini temsil etme özelliğine sahip olanlar belirlenmiştir. Çoklu varyans analizlerinden faktör analizi sonucunda; özellikle sürüdürlebilirlik parametreleri içinde yer alan organik madde içeriği, doğal vejetasyon yükü ve toprak solunum oranı gibi faktörlerin, çalışma sonucunda ön plana çıkmış olması önemli bulunmuştur. Atalardan gelen bazı temel yetiştiricilik bilgi ve alışkanlıkların günümüzde de üreticiler tarafından benimseniyor olması nedeniyle, zeytin yetiştiriciliğinde organik tarımın önermekte olduğu birçok uygulamanın yeterince ve usulüne uygun olarak yapılmıyor olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organic farming; it has developed as a sustainable agriculture system in order to eliminate the negative effects of conventional agricultural practices and has become widespread all over the world. Research was carried out during three harvesting periods in Urla, Seferihisar and Çeşme districts of Karaburun Peninsula, where conventional agriculture was applied as control group and organic certificate olive groves. Within the scope of the project, it was aimed to evaluate organic farming and conventional farming in terms of some basic parameters such as plant biodiversity, soil fertility, fruit and olive oil quality sustainability. Due to the width of research region and the height of the examined features; in order to evaluate the subject more healthily and comprehensively, among all the parameters examined, those that are representative of each other were determined. As a result of factor analysis from multiple variance analysis; It was found important that factors such as organic matter content, natural vegetation weight and soil respiration rate, which are included in sustainability parameters, came to the forefront as a result of the project. Due to the fact that some basic farming knowledge and habits from the ancestors are still being adopted by the producers today, it has been seen that many practices recommended by organic farming in olive cultivation are not carried out adequately and duly by the olive growers.