Süper uzayda kuaterniyonlar
Super space quaternions
- Tez No: 774203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kuaterniyonlar ile ilgili tanımlara, temel teoremlere ve kuaterniyon matrisi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise süper uzay ile ilgili tanım, teorem ve özelliklere yer verilmiştir. Süper sayılar, süper vektör uzayı ve süper reel sayılar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise kuaterniyonlar ve süper uzay incelenmiş ve kuaterniyonları süper uzayda tanımlayarak, süper kuaterniyonu ve kuaterniyon matrisini, süper uzayda tanımlayarak, süper kuaterniyon matrisini tanımladık. Kuaterniyon matrisinin toplama ve skaler ile çarpmasını süper uzayda tanımlayıp gösterdik.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first chapter, definitions of quaternions, basic theorems and information about quaternion matrix are given. In the second part, definitions, theorems and properties related to superspace are given. Information about super numbers, super vector space and super real numbers are given. In the third chapter, quaternions and superspace were examined and we defined the superquaternion matrix by defining the quaternions in superspace, defining the superquaternion and quaternion matrix in superspace. We have described and demonstrated the multiplication of the quaternion matrix by addition and scalar in superspace.