Bina türü yapılarda deprem talebinin tahmini için önerilen R- μ -T esaslı hesap yöntemlerinden elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Assessment and the comparison of R- μ -T based calculation methods used for the estimation of seismic demands in building type structures
- Tez No: 774209
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET MURAT ŞENEL, DOÇ. DR. MEHMET PALANCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye'nin büyük bir kısmı deprem riski yüksek bölgeler üzerinde yer almaktadır. Günümüzde depremler sebebiyle binalarda oluşan dayanım ve yer değiştirme talebinin hesabı için önerilen pek çok teorik yaklaşım ve hesap yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler sönüm esaslı hesap yöntemleri ve R–μ–T esaslı hesap yöntemleri olmak üzere 2 ana başlık altında toplanabilir. Yapılan tez çalışması kapsamında R–μ–T esaslı hesap yaklaşımı kullanılmıştır. Tek serbestlik dereceli sistemler ile temsil edilen doğrusal olmayan analiz modelleri oluşturulmuş ve seçilen ivme kayıtları kullanılarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi ile binalarda oluşan dayanım ve yer değiştirme talepleri hesaplanmıştır. Analizler sırasında iyi (Vs>360 m/s) ve kötü zeminlerden (Vs
Özet (Çeviri)
A large part of Turkey is located on regions having higher earthquake risk. Today, there are many theoretical approaches and calculation methods recommended for the calculation of the strength and displacement demand in buildings due to earthquakes. These methods can be grouped under 2 main headings as damping based calculation methods and R–μ–T based calculation methods. Within the scope of the thesis study, R–μ–T based calculation approach was used. Nonlinear analysis models represented by single degree–of–freedom systems were created and the inelastic strength and displacement demands of the buildings were calculated by using the nonlinear time history analyses of selected records. During the analyses, a total of 420 acceleration records were used, which were taken from firm (Vs>360 m/s) and weak soil (Vs