Perakende sektöründe pandemi sürecinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemleri ve bunun çalışanlar üzerindeki etkisi
Occupational health and safety measures taken during the pandemic in the retail sector and its effect on employees
- Tez No: 774210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın gayesi Türkiye de 2019 yılında 1,1 milyar dolar hacime ulaşan perakende sektöründe COVID-19 salgını ile ilgili 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği yöntem ve esasları üzerine yönetmeliklerin neler olduğu çalışanlar üzerindeki etkileri ile ilgili araştırma gerçekleşecektir. Bu bağlamla birinci bölümde genel anlamda iş sağlığı ve güvenliğinden söz edilerek iş sağlığının ve iş güvenliğinin tarifi yapılacak ve gaye ve öneminden bahsedilerek Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği ve iş güvenliği çalışmalarındaki devlet, işveren, çalışan paydaşlarının sorumlulukları, ikinci bölümde iş sağlığı ve güvenliğinin önemi devlet, işveren ve işçi açısından önemi ve yararından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise perakende sektörü hakkında genel bilgilendirme yapılmış, dördüncü bölümde COVID-19 pandemi hakkında genel bilgilendirme yapılarak işveren ve çalışan paydaşlarının sorumlulukları anlatılacak ve son bölümde iş sağlığı ve güvenliğinin çalışanlar üzerindeki etkisi anket çalışması üzerinden tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research occupational health and safety law no. 6331 and regulations on occupational health and safety methods and principles of employees related to the COVID-19 pandemic in Turkeys retail industry, which reached $1,1 billion in 2019, and their impacts on the employees. Against the background, the first section introduces occupational health and safety in general, then describes the occupational health and safety and addresses the responsibilities of the state, employer and employee stakeholders in occupational health and safety efforts in Turkey by discussing its objectives and significance; the second section argues the importance and advantages of occupational health and safety in terms of the state, employer and employee. The third section gives general information about the retail industry, the fourth section describes the responsibilities of employers and employee stakeholders by presenting an overview of the COVID19 pandemic and the final section discusses the impact of occupational health and safety on employees based on a survey study.