Spor bilimleri fakültesinde lisansüstü eğitim gören öğrencilerin kişisel gelişim yönelimi ve kariyer uyum yetenekleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between personal development order and career adaptation abilities of graduate students at the faculty of sports sciences
  1. Tez No: 774238
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı; Akdeniz Bölgesindeki Spor Bilimleri Fakültesi veya Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde, 2020-2021 eğitim öğretim yılında lisansüstü eğitim gören öğrencilerin kişisel gelişim yönelimlerinin kariyer uyum yeteneklerine etkisi incelenmektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Robitschek ve arkadaşlarının (2012) geliştirdiği Yalçın ve Malkoç (2013) aracılığıyla Türkçe'ye uyarlanmış Kişisel Gelişim Yönelimi Ölçeği-II, Savickas ve Porfeli'nin (2012) geliştirdiği ve Kanten (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ölçeklerinin güvenirliliği Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı hesaplanarak incelenmiştir. Katılımcıların kişisel gelişim yönelimi ve kariyer uyum yetenekleri düzeylerini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı istatistik yapılmıştır. İkili karşılaştırmalarda İndependent-Samples t testi, çoklu karşılaştırmalarda One-Way Anova, farklılığın kaynağının belirlenmesinde ise Tukey testleri kullanılmıştır. İlişkisel model kapsamında ise korelasyon ve regresyon yöntemlerine başvurulmuştur. Katılımcıların kişisel gelişim yönelimleri ve kariyer uyum yetenekleri ölçeklerinden yüksek seviyede ortalama bir puana sahip oldukları tespit edilmiştir. Katılımcıların kişisel gelişim yönelimleri cinsiyete, yaş gruplarına, kişisel gelişim etkinliklerine katılım durumuna, lisansüstü çalışma alanına, lisansüstü program türlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the effects of personal development orientations on career adaptability of postgraduate students in the Faculty of Sport Sciences or School of Physical Education and Sports in the Mediterranean Region in the 2020-2021 academic year. Personal Development Orientation Scale-II, developed by Robitschek et al. (2012) and adapted into Turkish by Yalçın and Malkoç (2013), was developed by Savickas and Porfeli (2012) and adapted into Turkish by Kanten (2012) as a data collection tool in the research. Abilities Scale was used. The reliability of the research scales was examined by calculating the Cronbach Alpha internal consistency coefficient. Descriptive statistics were used to determine the personal development orientation and career adaptability levels of the participants. Independent-Samples t-test was used in pairwise comparisons, One-Way Anova tests were used in multiple comparisons, and Tukey tests were used to determine the source of the difference. Correlation and regression methods were used within the scope of the relational model. It was determined that the participants had a high average score from the personal development orientation and career adaptability scales. The personal development orientations of the participants did not differ significantly according to gender, age groups, participation in personal development activities, postgraduate study area, and postgraduate program types (p>0.05).