Spor yöneticiliği bölümünde öğrenim gören ve mezun olan bireylerin öfke tarzları ile problem çözme becerilerinin karar verme stillerine etkisi
The effect of anger styles and problem solving skills on decision-making styles of individuals studying and graduated from the department of sports management
  1. Tez No: 723241
  2. Yazar: MİRAÇ ÖMER USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanlar hızlı sosyal değişimlere ayak uydurmakta zorlanmaktadır. Sosyal yaşamda ilişkilerin çeşitliliği ve içeriğinin fazla olması, insanlarla olan etkileşimi yüzeyselleştirmektedir. Üniversite eğitimi dönemine karşılık gelen bu gelişim dönemi öğrenciler açısından da kritik bir öneme sahiptir. Bu bakımdan araştırmada beden eğitimi ve spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin ve bu fakülteden mezun olan bireylerin problem çözme becerileri, karar verme stilleri ve öfke tarzlarının ortaya çıkarılmasının, öğrencilerin tanınması ve gelişimlerine destek olunması bakımından önemlidir. Araştırmada spor yönetiminde öğrenimlerini görmekte olan öğrencilerin ve mezun bireylerin sorunları çözme kabiliyetleri, kararlarını vermede tarzları ve öfke stilleri puanları arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada betimsel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenen 151'i öğrenci, 249'u mezun olmak üzere toplamda 400 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik özelliklerin yer aldığı kişisel bilgi formu ile Problem Çözme Envanteri, Melbourne Karar Verme Envanteri II ve Çok Boyutlu Öfke Ölçeği (Öfke ile ilgili Davranışlar Alt Boyutu) uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 25,0 veri analiz programı kullanılmıştır. Karşılaştırmalarda Kruskal Wallis-H Testi ve Mann Whitney U Testi, ilişkisel analizde ise Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrenci ve mezun bireylerin Melbourne Karar Verme Envanteri, Problem Çözme Envanter ve Saldırganlık (ÇBÖÖ) puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılığın yer almadığı görülmüştür. Öğrenci olan bireyler ile mezun bireylerin benzer karar verme ve saldırganlık düzeyi ile problem çözme kabiliyetine sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
People find it difficult to keep up with rapid social changes. The diversity and content of relationships in social life makes the interaction with people superficial. This development period, which corresponds to the university education period, is also of critical importance for students. In this respect, it is important to reveal the problem solving skills, decision-making styles and anger styles of students who are studying or graduating from the faculty of physical education and sports sciences in terms of recognizing students and supporting their development. For this reason, revealing the problem solving skills, decision-making styles and anger styles of the students who graduated from the faculties of physical education and sports sciences were effective in conducting this study. In the research, it is aimed to reveal the relationships between the ability of students and graduates studying in sports management to solve problems, their decision-making styles and anger styles scores. For this purpose, the relational survey model, one of the descriptive research models, was used in the research. The sample of the study, on the other hand, consists of a total of 400 participants, 151 students and 249 graduates, determined by random sampling method. Personal information form including demographic characteristics, Problem Solving Inventory, Melbourne Decision Making Inventory II and Multidimensional Anger Scale (Behaviors Related to Anger) were applied as data collection tools in the study. SPSS 25.0 data analysis program was used in the analysis of the research data. Kruskal Wallis-H Test and Mann Whitney U Test were used in comparisons, and Spearman Correlation analysis was used in relational analysis. As a result of the research, it was seen that there was no statistically significant difference in the Melbourne Decision-Making Inventory, Problem Solving Inventory and Aggression (MCS) scores of students and graduates. It has been concluded that students and graduates have similar decision-making and aggression levels and problem-solving abilities.