Çocukluk çağı pnömonilerinde mycoplazma pneumonianın rolü
The role of mycoplasma pneumonia in childhood pneumonia
- Tez No: 774243
- Danışmanlar: UZMAN SAVAŞ İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mycoplasma Pneumoniae okul çağı çocukları ve genç erişkinlerin solunum, yolu enfeksiyonlarında primer etkendir Minik olarak önemli hastalıklar 3-4 yaş altı çocuklarda enderken ,peak insidans 5-15 yaş arasında oluşmaktadır.My coplasmanın neden olduğu hastalıklar genellikle hafif seyirli olup hospitalizasyon seyrektir. Çocukluk çağında Mycoplasma Pneumoniae pnömonisinin insidansını belirlemek amacıyla pnömoni tanısı almış 246 çocuk-ta Latex Aglütinasyon yöntemiyle Mycoplasma IgM Antikor'u bakıldı.5-15 yaş arası ayaktan tedavi edilen grupta, hospitalize edilerek tedavi edilenlere göre Mycoplasma IgM (+)'lik oranı anlamlı yüksek bulun-du. 5 yaşından küçük çocuklarda Mycoplasma Pneumoniae pnömonisi tespit edilmedi. Sonuç: Mycoplasma Pneumoniae'ye bağlı enfeksiyonların çok ağır klinik tablo ile seyretmediği, daha çok poliklinikten tedavi edilen pnömoni hastalarında karşımıza çıktığını görmekteyiz. Bu nedenle hastaneye yatması gerekmeyen hastalarda, pratik, kısa sürede sonuç veren Latex aglütinasyon testi ile etkenin belirlenmesinin ve etkene yönelik tedavinin faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Mycoplasma pneumoniae is the primary cause of respiratory tract infections in school age children and young adults. Minor important diseases are rare in children under 3-4 years old, while peak incidence occurs between 5-15 years of age. Diseases caused by my coplasma are generally mild and hospitalization is rare. In order to determine the incidence of Mycoplasma Pneumoniae pneumonia in childhood, Mycoplasma IgM Antibody was measured by Latex Agglutination method in 246 children diagnosed with pneumonia. found. Mycoplasma pneumoniae pneumonia was not detected in children younger than 5 years of age. Conclusion: We see that infections due to Mycoplasma Pneumoniae do not progress with a very severe clinical picture, but mostly occur in pneumonia patients treated from the outpatient clinic. For this reason, we think that determining the agent and treating the agent with the practical Latex agglutination test, which gives results in a short time, will be beneficial in patients who do not need to be hospitalized.