Mycoplasma pneumoniae enfeksiyonu olan hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Demographic, clinical, laboratory and radiological evaluation of patients with mycoplasma pneumoniae infection
  1. Tez No: 803131
  2. Yazar: FATMA FEYZA YILMAZ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NUR ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mycoplasma pneumoniae (MP), çocukluk çağı pnömonilerinin %30'undan sorumludur. Bu çalışmada amaç, MP enfeksiyonunun erken dönemde tanınması ve doğru antimikrobiyal tedavinin başlanması için klinik, laboratuvar ve radyolojik ipuçlarının yaş gruplarına göre belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza Ocak 2010 ve Ekim 2021 arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran 1 ay-18 yaş arası MP enfeksiyonu olan hastalar dahil edildi. MP enfeksiyonu, M. pneumoniae IgM ve IgG pozitifliği saptanıp, 2-4 hafta ara ile bakılan ikinci serum örneğinde M. pneumoniae IgG titresinde 2-4 kat artış olan hastalar olarak tanımlandı. Hastalar
Özet (Çeviri)
M. pneumonia is responsible for 30% of childhood pneumonia. This study aims to identify clinical, laboratory, and radiological clues for the early recognition of MP infection and the selection of the right antimicrobial therapy. Materials and Methods We reviewed the medical records of one month and 18 years old MP positive pediatric patients admitted to the Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Research and Education Hospital. MP infection was defined as patients with M. pneumoniae IgM and IgG positivity and a 2-4 fold increase in M. pneumoniae IgG titer in the second serum sample measured 2-4 weeks apart. The patients were divided into two groups as