Çocukluk çağı pnömonilerinde tedavi sonuçlarımızın değerlendirilmesi
  1. Tez No: 49328
  2. Yazar: SÜLEYMAN KALMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çocukluk çağı pnömonileri, gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Etkenin invaziv yöntemler dışında, kesin olarak saptanmasının yarattığı güçlükler nedeniyle tanı; epidemiyolojik, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulgular ile bu konuda oluşmuş bilgi birikimine dayanmakta ve tedavide genellikle ampirik olmaktadır. Bu çalışmada, çocukluk çağı pnömonilerinin ampirik tedavisinde 266 olguda parenteral yoldan kullandığımız, sultamisilin + tobramisin,ampisilin + tobramisin ve amoksisilin + tobramisinin klinik etkinlikleri araştırılmıştır. Olguların 209'unun (%78.5) 5 yaş altında olduğu, 114*ünün (%42.9) kışın, 84'ünün (%3 1.6) ilkbaharda kliniğimize yattığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Childhood pneumonia is a significant health issue all over the world especially in developing countries. It is difficult to diagnosis for sure the agent except by invasive means. Hence, the diagnosis relies on knowledge and epidemiological, clinical, laboratuary and radiologic findings. For that reason, the treatment is usually ampirical. In this study, for the ampirical treatment of childhood pneumonia of 266 cases clinical effectiveness of sultamicilin + tobramycin, ampicillin + tobramycin and amoxicillin + tobramycin applied parenterally was researched. We determined that 209 of the cases were under 5 years old and 1 14 of the cases have been treated in winter and 84 of the cases have been treated in spring.