Investigation of excess pore water pressure generation mechanism due soil-pile interaction under inertial loads
Atalet yükleri altında zemin-kazık etkileşimine bağlı olarak aşırı boşluk suyu basıncı gelişimi mekanizmasının incelenmesi
- Tez No: 774260
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Suya doygun ve sıvılaşabilen kumlu zeminlerde kazıkların deprem yükleri altındaki davranışı 1980'lerden beri araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Bu çalışma, bu tür zeminlerde zemini çevreleyen kazıkların davranışını araştırmıştır. Çalışmada, kazıkların atalet ve kinematik etkileşime bağlı yanal tepkisi dikkate alınmış ve deprem sırasında zeminin pasif durumda olduğu varsayılmıştır. Sıvılaşabilir bir zemin tabakası olarak, California Yaban Hayatı Test Sahasında sıvılaşma modeli parametreleri belirlenen kumlu zemin dikkate alınmıştır. Farklı yatay yükler ve frekanslar altında yapılan atalet etkileşimi analizlerinde, kazıktan zemine aktarılan gerilmelerin zeminde fazla boşluk suyu basıncının değişmesine neden olarak zemini sıvılaşmaya ve bunun yataya yansımasına neden olarak zemini sıvılaşmaya zorlayabileceği belirlenmiştir. yük-deplasman eğrileri (p-y eğrileri) tartışılmıştır. Analiz sonuçları, yükleme frekansının zemin davranışı üzerinde bir miktar etkisi olduğunu ve aşırı boşluk suyu basıncının gelişiminin yatay yük-yer değiştirme eğrilerini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Kinematik analizlerde, atalet yüklemesinin varlığının, derinlikle aşırı boşluk basıncı oluşumu üzerinde serbest alan durumuna göre daha az etkili olduğu bulunmuştur. Belirli bir derinlik için kazıkların fazla boşluk suyu basıncı üzerindeki etkisinin yatay mesafe ile hızla azaldığı tespit edilmiştir. Yükleme yoğunluğunun indüklenen boşluk basıncı miktarını etkilediği gösterilmiştir. Dinamik yükleme ilerledikçe kazık ve serbest alan yer değiştirmeleri arasındaki boşluk kademeli olarak gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
The behavior of piles in submerged and liquefiable sandy soils under earthquake loads has attracted the attention of researchers since the 1980s. This study investigated the behavior of soil surrounding piles in such soils. In the study, the lateral response of the pile due to inertial and kinematic interaction was considered, and it was assumed that the soil was in passive terms during the earthquake. As a liquefiable soil layer, sandy soil whose liquefaction model parameters were determined at the California Wildlife Test Site was considered. In the inertial interaction analyses made under different horizontal loads and frequencies, it was determined that the stresses transferred from the pile to the soil could force the soil up to liquefaction by causing excess pore water pressure to change in the soil and its reflection on the horizontal load-displacement curves (p-y curves) is discussed. The analysis results revealed that the loading frequency had some effect on soil behavior, and the development of excess pore water pressure significantly affected the horizontal load-displacement curves. In kinematic analyses, the presence of inertial loading has been found to be less influential on excess pore pressure generation with depth than in the free-field case. It is detected that the influence of the pile on excess pore water pressure quickly diminishes with the horizontal distance for a particular depth. It is shown that Loading intensity affects the amount of induced pore pressures. The gap between the pile and free field displacements gradually developed as dynamic loading progresses.