Akıllı kampüsler için topluluk hareketliliğinin derin öğrenme temelli yöntemlerle gerçek zamanlı izlenmesi
Real-time monitoring of community mobility with deep learning based methods for smart campuses
- Tez No: 774259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde şehir ortamlarının ve dolayısıyla kampüs ortamlarının giderek daha yoğun insan kalabalıklarını misafir ediyor olması sebebiyle çeşitli problemler ön plana çıkmaktadır. Bu problemlerin çözümü için yapılması gereken ilk şey ise; bu kalabalıkların tespit edilmesi ve analizlerinin yapılması gerekliliğidir. Bu doğrultuda, bu tez çalışmasında üniversite kampüs içerisinde öğrenci kalabalıklarının tespit edilmesi ve incelenmesi hedeflenmiştir. Bunun için görüntülerdeki insanların tespit edilebilmesi amacıyla derin öğrenme yöntemleri kullanılarak nesne tespiti yapılmıştır. Literatürdeki yaygın olarak kullanılan veri setleri incelenmiş ve CrowdHuman veri setinin en uygun veri seti olduğu görülmüştür. İlgili veri seti içerisinde 15 000 adet görüntü bulunmakta ve yaklaşık 470 000 adet etiketlenmiş insan verisi bulunmaktadır. Yapılan eğitimlerde Faster RCNN, YOLO, RetinaNet gibi state-of-the-art modeller kullanılmıştır. Yapılan deneylerde YOLOv4 ile %78 mAP skoru elde edilmiştir. Burada eğitilen modeller sunucu üzerinde çalıştırılarak, kampüs içerisinde bulunan IP kameralardan elde edilen görüntüler üzerinde gerçek zamanlı olarak nesne tespiti yapılmıştır. Görüntüde insan yoğunluğunun tespit edilmesi ile birlikte mobil uygulama üzerinde ilgili bölgenin yoğunluk durumu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Various problems come to the fore due to the fact that urban environments and therefore campus environments are hosting more and more dense crowds of people. The first thing to do to solve these problems is; These crowds need to be identified and analyzed. In this direction, in this thesis, it is aimed to determine and examine the student crowds in the university campus. For this purpose, object detection was made using deep learning methods in order to detect people in the images. The commonly used datasets in the literature were examined and it was seen that the CrowdHuman dataset was the most appropriate dataset. There are 15 000 images in the relevant data set and approximately 470 000 tagged human data. State-of-the-art models such as Faster RCNN, YOLO, and RetinaNet were used in the trainings. In the experiments, 78% mAP score was obtained with YOLOv4. The models trained here were run on the server, and real-time object detection was made on the images obtained from the IP cameras in the campus. With the detection of human density in the image, the density status of the relevant region is shown on the mobile application.