Niğde bölgesindeki tarım arazilerinde bazı parametrelerin jeoistatistiksel modellemesi
Agricultural lands in Niğde regiongeostatistical modeling of some parameters
  1. Tez No: 774267
  2. Yazar: GÜLTEN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Toprak özelliklerinde farklı mekânsal ölçeklerde, farklı süreçlerde mekânsal değişkenlik farklılık gösterdiği gibi benzer özellıktede olabilir. Bu çalışmada Niğde tarım arazilerinde bazı toprak özelliklerinin mesafeye bağlı değişimleri belirlenmiştir. Araştırma kapsamında bitki gelişiminde önemli olan toprak asitliği (pH), elektriksel iletkenlik (EC),kireç (CaCO3) , fosfor (P), potasyum (K), Organik madde (OM), Kum, Kil, Silt parametrelerinin mesafeye bağlı değişimleri jeoistatistiksel modelleme ile belirlenmiş ve krigleme yüzeysel içkestirim (interpolasyon) yöntemi ile haritalanmıştır. Çalışmada toprak örnekleri 46 noktadan ve 3 farklı derinlikten (0-30 cm,30-60cm,60-90cm) alınmıştır. Jeostatıksel olarak elde edılen tahmin haritalarında çalışma alanın toprak parametrelerinin genel olrak kuzeydoğu-guneybatıyönünde daha yüksek değerlere sahip olduğu saptanmıştır. Genel olarak toprakların hafif alkali, tuzsuz, orta kireçli, P düşük, K miktarı az, OM oldukça düşük tekstürlerinin kumlu killi tınlı olduğu belirlenmiştir. Toprak özelliklerinin jeoistatıksel sonuçları ve tahmin haritaları arazinin korunması, işletilmesi, toprak özelliğinin iyileştirilmesi, gübre uygulama planlaması ile ilgili önemli çıktılar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Spatial variability may differ in soil properties at different spatial scales and in different processes, and may have similar characteristics. In this study, the changes in some soil properties depending on the distance were determined in Niğde agricultural lands. Within the scope of the research, changes in soil acidity (pH), electrical conductivity (EC), lime (CaCO3), phosphorus (P), potassium (K), organic matter (OM), Sand, Clay, Silt parameters, which are important in plant development, depending on distance, geostatistical modeling and mapped with the kriging superficial interpolation method. In the study, soil samples were taken from 46 points and 3 different depths (0-30 cm, 30-60 cm, 60-90 cm). In the estimation maps obtained geostatically, it was determined that the soil parameters of the study area generally have higher values in the northeast-southwest direction. In general, it has been determined that the soils are slightly alkaline, unsalted, moderately calcareous, P low, K amount is low, OM is quite low, the textures are sandy clay loam. The geostatistical results of the soil properties and the estimation maps gave important outputs related to the protection of the land, its operation, improvement of soil properties, and fertilizer application planning.