Meclisî'nin Mir'âtü'l-'ukûl'ü özelinde Şîa'da hadis şerhçiliği
Hadîth commentary in Shîite with special reference to the Mir'ât al-'uqûl of Majlisî
  1. Tez No: 774280
  2. Yazar: SAİD KOBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KUTLUAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
“Meclisî'nin Mir'âtü'l-ʻukûl'ü Özelinde Şîa'da Hadis Şerhçiliği”adlı tezimiz, giriş ve üç bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde çalışmamızın konusu, amacı, metodu ve literatür değerlendirmesine yer verilmiştir. Birinci bölümde Şîa hadis şerhçiliğinin tarihî seyri üzerinde durulmuştur. Özellikle Şîa hadis tarihinin tanzim ve tekmil dönemi olarak kabul edilen X./XVI.- XII./XVIII. yüzyıllar arasında başta Kütüb-i Erbaa olmak üzere birçok esere yazılan şerhler zikredilmiş; bunların genel özellikleri belirtilmiştir. İkinci bölümde Meclisî'nin yetiştiği ilmî arka plan, ailesi, hocaları, talebeleri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Meclisî'nin Mir'âtü'l-ʻukûl eserinde takip ettiği şerh metodu; Şiî ve Sünnî müelliflerin eserlerinden faydalanması, el-Kâfî nüshalarındaki yazım farklılıklarını şerhine yansıtması, metindeki anlaşılması zor olan kelime ve cümlelerin anlamlarını aktarıp bazen onların gramatik tahlillerini yapması, bunun yanında Kur'an âyetlerinden, hadisler ve şiirlerden istifade etmesi, rivayetleri sened yönünden incelemesi ve buna göre rivayetleri sıhhat açısından derecelendirmesi, hadis usûlüne dair bilgileri nakletmesi, Şîa'ya ait itikadî ve amelî konuları ele alması, Şiî ve muhâlif olan âlimlere tenkitleri gibi hususlar üzerinden tespit ve tetkik edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled as:“Hadīth Commentary in Shiite With Special Reference To The Mir'ât al-ʻukûl of Majlisī”consists of an introduction and three chapters. In the introduction, the subject, purpose, method and literature evaluation of our study are discussed. In the first chapter, the historical course of Shiite hadith commentary is focused on. Especially between the X./XVI.- XII./XVIII. centuries, which is accepted as the period of arrangement and completion of the history of Shiite hadith, the commentaries written on many works, especially the Kutub al-Arba'a and their general characteristics are mentioned. In the second chapter, the information regarding the scientific background in which Meclisī was grewup, his family, teachers, students and works is provided. In the third chapter, the method of commentary followed by Majlisī in Mir'ât al-ʻukûl is tried to be identified and examined theough his source usage of Shiite and Sunni Works, his focus on the differences in spelling of scriptures of al-Kāfī, his explanation of the meanings of the difficult words and sentences in the text and their grammatical analyses when needed, his usage of the Qur'anic verses, hadiths and poems, his examination of the narrations in terms of isnad and their evaluation accordingly in terms of their soundness, his provision of the information regarding hadith sciences, his dealing with the theological and practical issues of Shia, and the issues like his criticism of Shiite and opponent scholars.