Geçiş şartları içeren sınır değer problemleri için sonlu farklar metodu
Finite difference method for boundary value problems involving transition conditions
- Tez No: 774285
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Klasik sonlu fark yönteminin tek aralıklı diferansiyel denklemleri çözmek için tasarlandığını biliyoruz ancak bu yöntemin geçiş şartları da denilen iki aralık arasındaki ilave geçiş şartlarını da içeren iki aralıklı diferansiyel denklemlere nasıl uygulanabileceği açık değildir. Bu tezde, bu yöntem sadece sınır değer koşullarını sağlayan değil, aynı zamanda ek iletim koşullarını da sağlayan geçiş problemlerine uygulandı. Sonlu Farklar metodunun önerilen modifikasyonunun uygulanabilirliğini ve etkinliğini göstermek için elde edilen sonlu fark çözümleri, gerçek çözümlerle grafiksel olarak karşılaştırıldı ve çözümlere karşılık gelen hataların analizi de tablolarda sunuldu. Elde edilen sonuçlar, bu tezde geliştirilen ve önerilen geliştirilmiş Sonlu Farklar metodunun uygulanabilirliğini, etkinliğini ve güvenilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We know that the classical finite difference method is intended for solving one-interval differential equations, and it is not clear how to apply this technique to two-interval differential equations that satisfy additional conditions of interaction between these two-intervals, the so-called transmission conditions. In this thesis we have adapted this method to two-interval differential equations satisfying not only boundary value conditions, but also additional transmission conditions. The modified Finite Difference Method was applied to some illustrative two-interval boundary-transmission problems. To demonstrate the applicability and efficiency of the proposed modification of Finite Difference method the obtained finite-difference solutions are compared graphically with the exact solutions, and the corresponding error analysis is also presented in tables. The obtained results show the applicability, efficiency and reliability of the proposed modified Finite Difference Method, developed in this thesis.