Assessment of mycelium composite building elements produced via biodesign
Biyotasarım ile üretilen miselyum kompozit yapı elemanlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 774296
  2. Yazar: SEVDE NUR SERTKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA TOKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mimari tasarımın ana elemanlarından biri olan yapı malzemesi tarihte birçok değişiklik geçirmiştir. Hızlı konut üretimi ihtiyacının ortaya çıkmasıyla kullanılan doğal malzemeler (taş, toprak, saman vb.) zaman içinde endüstriyel malzemelerle değiştirilmiştir. Üretim ve bertaraf sürecinde çevre ve iklim değişikliği üzerinde olumsuz etkileri olan fosil bazlı, geri dönüştürülemeyen malzemeler inşaat sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir kaynaklardan canlı organizmaların alternatif yapı malzemeleri olarak kullanımına odaklanmaktadır. Kullanılan malzeme, mantar hiflerinin substrat ile birleştirilmesiyle oluşturulan miselyum kompozittir. Uygun çevresel koşullar ve besinsel ihtiyaçları sağlandığında yaşamaya devam eden bu canlı, oluşturduğu hiflerle malzemeyi birbirine bağlayarak kompoziti oluşturur. Miselyumun bu özelliği kullanılarak üretilen modüllerin ek bir malzeme ihtiyacı olmadan birbirine bağlanıp, bağlanamayacağı da test edilmiştir. İstenilen herhangi bir kalıpta üretilebildiğinden tasarım açısından esnek bir malzemedir. Miselyum kompozitin yapısal özellikleri ve kullanıldığı projeler ile alakalı literatür taraması yapılmıştır. Sonrasında deney aşamasına geçilmiştir. Öncelikle sürdürülebilirlik ilkelerinden faydalanılarak taşıyıcı olmayan duvar modülü fonksiyonunda bir kalıp tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu tasarıma göre strafordan 1:1 ölçekli kalıp üretimi yapılmıştır. Ev ortamında yapılan deneyde buğday samanı üzerine miselyum aşılanarak miselyum kompozit üretimi gerçekleştirilmiştir. Deneyin amacı üretim süreci gözlenerek miselyumun yaşam koşulları hakkında bilgi edinmek ve aynı zamanda üretilen modüllerin birbirine bağlanıp bağlanamayacağı gözlemlemektir. Deney sonunda ürün, minimum enerji tüketimi ile üretilen ve sadece misel ile birbirine bağlanabilen doğu dostu bir alternatif olarak kendini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Building material, one of the main elements of architectural design, has undergone many changes in history. With the emergence of the need for rapid housing production, the natural materials (stone, soil, straw, etc.) used have been replaced by industrial materials over time. Fossil-based, non-recyclable materials that negatively affect the environment and climate change during production and disposal are frequently used in the construction industry. This study uses living organisms from sustainable sources as alternative building materials. Mycelium composite is formed by combining fungal hyphae with the substrate. This creature, which continues to live when suitable environmental conditions and nutritional needs are provided, forms the composite by connecting the material with the hyphae it forms. It has also been tested whether the modules produced using this feature of the mycelium can be connected without the need for additional material. It is a flexible material in terms of design since it can be produced in any desired mould. A literature review has been done about the structural properties of mycelium composite and the projects in which it is used. After that, the experiment phase was started. First of all, a formwork design in the function of a non-bearing wall module was carried out by utilizing the principles of sustainability. According to this design, 1:1 scale moulds were produced from styrofoam. Then, Mycelium composite production was carried out by inoculating mycelium on wheat straw in the home conditions. The aim of the experiment is to obtain information about the growth conditions of the mycelium by observing the production process and also to observe whether the produced modules can be connected. At the end of the experiment, the product proved itself as a nature-friendly alternative that is produced with minimum energy consumption and can be connected with using only micelles.