Doksorubisin yüklü nanopartiküllerin biyodağılım ve farmakokinetik çalışmaları
Biodistribution and pharmacokinetic studies of doxorubicin loaded nanoparticles
- Tez No: 774301
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez kapsamında, manyetik alan ve asiyaloglikoprotein reseptörü hedefli olarak karaciğer kanserinde etkili tedavi sağlamak amacıyla nanopartiküllere yüklenen doksorubisin ilacının biyodağılım ve farmakokinetik çalışmalarının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda CD1 fareler kullanılmıştır. Doksorubisin yüklü manyetik nanopartikül formülasyonunun biyodağılımının belirlenebilmesi için doksorubisinin uygulama dozları dikkate alınarak nanopartiküller farelere intravenöz (i. v) yoldan verilmiştir. Farmakokinetik analizler için ise yine farelere i. v yoldan nanopartiküller verilmiştir.Nanopartikül uygulamasını takiben karaciğer bölgesine mıknatıs tutulmuştur. Farelerden belirli sürelerde kan, idrar ve feçes örnekleri alınmış ve HPLC analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to perform the biodistribution and pharmacokinetic studies of doxorubicin loaded into nanoparticles in order to provide effective treatment in liver cancer by targeting magnetic field and acyaglycoprotein receptor. In this context, CD1 mice were used. In order to determine the biodistribution of the doxorubicin-loaded magnetic nanoparticle formulation, the nanoparticles were administered to the mice intravenously (i. v) considering the application doses of doxorubicin. For pharmacokinetic analysis, mice were given i. Nanoparticles were given via the v route. Following the nanoparticle application, a magnet was attached to the liver region. Blood, urine and faeces samples were taken from mice at certain times and HPLC analyzes were performed.