Kistik fibrozisli çocuk hastalarda karaciğer tutulumunun MR elastografi ile non-invazif değerlendirilmesi
- Tez No: 774322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NURSUN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, prospektif olarak, kistik fibrozis (KF) tanısı olan çocuk hastalarda, karaciğer tutulumunun manyetik rezonans (MR) elastografi ile değerlendirilmesi ve klinik-laboratuvar bulguları ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra (G0 20/567), 01 Haziran 2020- 01 Mart 2022 tarihleri arasında KF tanılı 51 çocuk hasta ve bilinen bir hastalığı olmayan 24 gönüllü çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. MRG çekimleri 1.5 Tesla MRG cihazında (Magnetom Aera, Siemens, Erlangen, Almanya) gerçekleştirildi. MR elastografi görüntüleri Syngo.via yazılımı ile işlenerek kilopaskal (kPa) cinsinden sayısal değerler elde edildi. Yağ miktarını belirlemek için kimyasal şift farkına dayanan MR spektroskopi tekniği kullanıldı [STEAM (30×30×30 mm voxel hacmi, TR=3000 ms TE=12/24/36/48/72 ms)]. Karaciğer parankim sertliği değerlendirme aralıkları sırasıyla; %5: hepatosteatoz olarak değerlendirildi. Hastaların tanı anındaki semptomları, ter testi sonuçları, genetik mutasyon sonuçları, son hepatobiliyer ultrasonografi bulguları, laboratuvar parametrelerinden; trombosit değeri, AST, ALT, GGT, ALP, total protein, albümin, total/indirekt bilirubin değerleri incelendi. Bu değerler ile MR elastografinin ilişkisi istatistiksel olarak çalışıldı. Normal dağılım gösteren değişkenler için bağımsız örneklem T-testi ve normal dağılım göstermeyen değişkenler için Mann Whitney-U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to prospectively evaluate liver involvement with magnetic resonance (MR) elastography and compare it with clinical-laboratory findings in pediatric cystic fibrosis (CF) patients. Material and Method: After the approval of ethics committee (GO 20/567), 51 pediatric CF patients and 24 pediatric volunteers with no known disease were included in the study between 01 June 2020 and 01 March 2022. MR images were performed on a 1.5 Tesla MRI device (Magnetom Aera, Siemens, Erlangen, Germany). Numerical values in kilopascals were obtained by processing MR elastography with Syngo. Via software. MR spectroscopy technique based on chemical shift difference was used to determine the amount of fat fraction [STEAM (30×30×30 mm voxel volume, TR=3000 ms TE=12/24/36/48/72 ms)]. The liver parenchymal stiffness assessment intervals are determined as respectively; 5% fat fraction in MR spectroscopy evaluated as hepatosteatosis. The symptoms at the time of diagnosis, sweat test results, genetic mutation results, last hepatobiliary ultrasonography findings, laboratory parameters; thrombocyte value, AST, ALT, GGT, ALP, total protein, albumin, total/indirect bilirubin values were analyzed. Independent sample T-test was used for normally distributed variables and Mann Whitney-U test was used for non-normally distributed variables.