Diffüz büyük B hücreli lenfoma tanılı hastalarda nutrisyonel indekslerin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional indices in patients diagnosed with diffuse large B-cell lymphoma
- Tez No: 774323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMİRCAN ÖZBALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma, tüm lenfomalar içerisinde en sık karşımıza çıkan agresif bir Non-Hodgkin Lenfoma alt tipidir. Tedavi edilmedikleri taktirde hastalığın agresif seyrettiği ve sağkalım sürelerinin birkaç ay ile sınırlı olduğu bilinmektedir. Son yıllarda yapılmış bir dizi çalışmada hastaların nütrisyon ve inflamasyon durumlarını yansıttığı gösterilen indekslerin sağkalım sonuçlarını tahmin etmede kullanılabileceği anlaşılmıştır. Bu çalışmada PNI (Prognostik Beslenme İndeksi) ve GNRI (Geriatrik beslenme Risk İndeksi) değerlerinin IPI (Uluslararası Prognoz Skalası) skoru ve sağkalım ile ilişkisi değerlendirilecektir. Materyal ve Metod: Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Bölümünde Ocak 2010 ile Aralık 2021 tarihleri arasında takip edilen ve kayıtlarına ulaşılabilen, 18 yaş üstü, Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma tanılı 73 olgu çalışmaya dahil edildi.Hasta verileri retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik verileri, tanı tarihleri, laboratuvar değerleri, IPI skorları, hastalık evreleri, tedavi yanıtları kaydedildi. PNI ve GNRI için çalışmamıza özgü cut-off değerleri belirlendi. Nütrisyon risk grupları belirlendi. Bulgular: PNI
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Diffuse Large B-Cell Lymphoma is the most common aggressive non-Hodgkin lymphoma subtype of all lymphomas. It is known that if untreated, the disease progresses aggressively, and the overall survival is limited to a few months. In a number of studies conducted in recent years, it has been understood that indices that have been shown to reflect the nutritional and inflammation status of patients can be used to predict survival outcomes. In this study, the relationship of PNI (Prognostic Nutritional Index) and GNRI (Geriatric Nutritional Risk Index) values with IPI (International Prognostic Index) score and survival will be evaluated. Materials and Methods: Seventy-three cases of Diffuse Large B-Cell Lymphoma, over the age of 18, who were followed up in the Hematology Department of Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital between January 2010 and December 2021 and whose records could be accessed, were included in the study. Patient data were retrospectively scanned. Demographic data, date of diagnosis, laboratory values, IPI scores, disease stages, and treatment responses of the patients were recorded. The cut-off values specific to our study were determined for PNI and GNRI. Nutritional risk groups were determined. Results: PNI