Adölesan erkek futbolcularda futbola özgü treadmill simülasyonu ile oluşturulan yorgunluğun denge, kuvvet ve pik tork açısı üzerine etkileri
The effects of fatigue caused by soccer-specific treadmill simulation on balance, strength and angle of peak torque in adolescent male soccer players
- Tez No: 774324
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamız adölesan futbolcularda (n=17), futbola özgü treadmill simülasyonu ile elde edilen yorgunluğun denge ve kuvvet (diz fleksör pik torku ve pik tork açısı) performansına etkilerini incelemek üzere tasarlandı. Dominant ve non-dominant taraflar için sırasıyla; postürel stabilite testi (Biodex Balance System SD), izokinetik dinamometrede (Cybex Humac NORM) yüzüstü pozisyondaki diz fleksör konsantrik-eksantrik kas kuvveti ve pik tork açısı test değerleri kaydedildi. Bu testler simülasyon öncesi (t0), devre arası sonu (t40+15) ve her 20 dk sonunda (t20, t40, t60 ve t80) olmak üzere toplamda 6 kez yapıldı. İstatistiksel analizler ''IBM SPSS 22'' paket programı ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Our study was designed to examine the effects of fatigue, obtained by soccer-specific treadmill simulation, on balance and strength (peak torque of knee flexors and angle of peak torque) performance in adolescent soccer players (n=17). Postural stability test (Biodex Balance System SD), knee flexor concentric-eccentric muscle strength in prone position on isokinetic dynamometer (Cybex Humac NORM) and angle of peak torque test values were recorded for dominant and non-dominant legs, respectively. These tests were performed 6 times in total; before the simulation (t0), at the end of the half-time break (t40+15) and at the end of every 20 minutes (t20, t40, t60 and t80). Statistical analyses were done by ''IBM SPSS 22'' software program.