Yapay dokunma hissi geliştirilmesi ve uygulaması
Generating artificial sense of touch and its application
- Tez No: 774328
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akıllı protezler günlük hayatın birçok noktasında kullanılmaktadır. Bu protezler insan uzuvlarının hareketlerini taklit edebilmelerine rağmen, dokunma hissi sağlayamadıkları için gerçekçi bir uzuv deneyimi sağlayamamaktadır. Dokunma hissi ısı, titreşim, basınç gibi fiziksel uyarımlarla sağlanabilmektedir. Bu tez çalışmasında yeni bir yapay dokunma hissi yöntemi oluşturulması amaçlanmıştır. Yapay dokunma hissi oluşturulması için duyu reseptörlerine elektriksel uyarı verilmiştir. Öncelikle oluşturulan yapay dokunumu hissinin hassasiyetinin denenebilmesi için mekanik bir el protezi tasarlanmıştır. Parmak kaybı yaşayan kişilere yönelik tasarlanan protez, tomografi görüntüleri kullanılarak kişiye özel, gerçek parmak ölçü ve hareketleri temel alınarak modellenmiştir. Yapay dokunma hissi elektriksel uyarım verilerek oluşturulmuş ve ayırt edici özelliklerine ilişkin çalışmalar yapılmıştır. Hassasiyet ve seçiciliğinden emin olunan dokunma hissi, tasarlanan robot kol üzerinde farklı robot kontrol yöntemleri ile test edilmiştir. Son olarak oluşturulan yapay dokunma hissi sistemi, mekanik el protezine uyulanmış ve yapay dokunma hissinin doğruluğu ve seçiciliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart prostheses are used in many aspects of daily life. Although these prostheses can imitate the movements of human limbs, they cannot provide a realistic limb experience because they do not provide a sense of touch. The sense of touch can be provided by physical stimuli such as heat, vibration and pressure. In this thesis, it is aimed to generate a new artificial touch sensation method. Electrical stimulation was given to the sensory receptors to create an artificial touch sensation. First, a mechanical hand prosthesis was designed to test the sensitivity of the artificial touch sensation. The prosthesis is modeled based on real finger measurements and movements using tomography images. Artificial sense of touch was created by giving electrical stimulation and studies were carried out on its distinguishing features. The sense of touch, of which sensitivity and selectivity is assured, has been tested with different robot control methods on the designed robot arm. Finally, the artificial touch sensation system was applied to the mechanical hand prosthesis and the accuracy and selectivity of the artificial touch sensation were demonstrated.