COVİD-19 pandemisi döneminde TÜTF sağlık çalışanlarının yaşam tarzı değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of lifestyle changes of health workers in Trakya University School of Medicine during the COVİD-19 pandemic period
  1. Tez No: 774333
  2. Yazar: MERYEM KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının pandemi döneminde yaşam tarzı değişikliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini hastanemiz başhekimliği ve dekanlıktan alınan toplam verilere göre 1535 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmamızın örneklemi hata payı %5, güven aralığı %95 alınarak minunum katılımcı sayısı 308 kişi olarak belirlenmiş ve çalışmamıza toplamda 380 gönüllü sağlık çalışanı katılmıştır. Veriler 51 sorudan oluşan anket aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın ilk 11 sorusu katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve tıbbi durumları ile ilgili soruları, 12-51 numaralı sorular katılımcıların pandemi süreci ile ilgili araştırmacı tarafından oluşturulan soruları içermiştir. Katılımcıların 225'i (%59,2) kadın, 155'i (%40,8) erkek cinsiyette olup katılımcıların yaş ortalaması 34,0±9,7 (minimum 19 maksimum 72) yıl olarak saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, hijyen davranışı değişimi, spor egzersiz yapma davranışı değişimi, fast food, şekerli gıda, meyve-sebze, paket gıda tüketimindeki değişim, takviye besin-vitamin kullanımındaki değişim, uyku kalitesi, stres düzeyi değişimi, antidepresan kullanma ve terapi alma ihtiyacı duyulması, aileyle geçirilen vakit ve katılımcıların kendilerine ayırdığı süredeki değişim ile Covid enfeksiyonu geçirme durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Cinsiyet, kronik hastalık ve kullanılan ilaç varlığı, Covid aşı dozu, Covid birimlerinde çalışma durumu, çalışma ortamında koruyucu ekipmana dikkat etme düzeyi, sigara-alkol kullanım durumu, spor-egzersiz yapma sıklığı, beslenme davranışı değerlendirilmesi ve öğün sayısı ile Covid enfeksiyonu geçirme durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Elde ettiğimiz sonuçlara baktığımızda; yaşam tarzı değişimlerinin doğru yönde olması her dönem özellikle toplum sağlığı problemlerinin arttığı salgın dönemleri çok önemlidir. Bunun için eğitimlerin verilmesi, teşvik edici uygulamaların yapılması ve gerekiyorsa bir uzmandan yardım alınması lazımdır. Ayrıca salgın ile mücadelede büyük fedakârlıkla çalışan sağlık çalışanlarının çalışma ortamlarının güvenli hale getirilmesi, temel ihtiyaçlarının sağlanması, fiziksel ve ruhsal sağlıklarının korunması için önlemler alınması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate the lifestyle changes of health workers working at Trakya University Hospital during the pandemic. The study consists of 1535 health workers according to the total data received from our hospital's chief physician and dean's office. Our study's margin of sampling error was 5%, the confidence interval was 95%, the minimum number of participants was determined as 308 people, and a total of 380 volunteer health workers participated in our study. The data was collected through a questionnaire consisting of 51 questions. The first 11 questions of the questionnaire included questions about the participants' socio-demographic characteristics and medical conditions, and the other questions of the questionnaire were about the pandemic process of the participants. Of the participants, 225 (59.2%) were female, 155 (40.8%) were male, and the average age of the participants was 34.0±9.7 (minimum 19, maximum 72) years. A statistically significant relationship between the status of Covid infections and marital status, having children, the rate of hygiene behaviour change, behaviour change of exercise, fast food, sugary food, fruit and vegetables, change in packaged food consumption, supplement nutrient-vitamin shift in use, sleep quality, stress level change, usage of antidepressant, and the food, fruit and vegetables, consumption of food package change, supplement nutrient-vitamin need for therapy, time with family, and change in the allocated time for by themselves have been identified. However, in the relationship between the condition of having a Covid infection, and the data of gender, presence of chronic diseases and drugs used, Covid vaccine dose, working status in Covid units, and working environment and the level of attention to protective equipment, smoking-alcohol use status, frequency of exercise, assessment of nutritional behaviour and the number of meals, no statistically significant relationship was found. Having a lifestyle in the right direction every period, especially during epidemic periods when public health problems increase, is crucial. For this purpose, it is required that training should be given, encouraging activities should be done, and, if necessary, assistance from a specialist should be obtained. In addition, it is critical to take measures to ensure the safety of the working environment of health workers working with great sacrifice in the fight against the pandemic, to provide for their basic needs, and to protect their physical and mental health.