Betonarme perdelerin çevrimsel davranışında kesme-eğilme etkileşiminin modellenmesi
Modeling of shear-flexure interaction in cyclic behavior of reinforced concrete shear walls
  1. Tez No: 774332
  2. Yazar: UTKU GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK CAN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Deprem yönetmeliklerinde şekildeğiştirmeye göre tasarım yaklaşımının özellikle yüksek binalar ve farklı yapıların da yer alması ile betonarme perdelerin doğrusal olmayan davranışlarının etkin yöntemlerle modellenmesi önem kazanmıştır. Bu durum betonarme perdelerin ters􀵴n􀵴r tekrarlı yükler altındaki kesme, eğilme ve eksenel yük etkilerinin birleşiminden oluşan davranış şekillerini temsil edebilecek uygun sayısal modelleme yaklaşımlarının da uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Bu yaklaşımlardan biri olan kafes kiriş analojisi yönteminde betonarme elemanlardaki düşey ve yatay donatılar baz alınarak panel elemanlar oluşturulmaktadır. Kafes panel elemanlardaki diyagonal elemanların yatayla yaptıkları açı değeri belirlenerek etki alanlarına göre beton çubuklar ve ilgili doğrultudaki donatı alanları ile sistemin modeli oluşturulmaktadır. Sunulan çalışmada farklı en boy oranlarına sahip perdelerin çevrimsel davranışları fiber kesit model ve kafes k􀵴r􀵴ş analojisi modelleme yaklaşımları ile araştırılmıştır. Bu kapsamda eğilme etkilerinin ve kesme etkilerinin belirgin olduğu perde testleri ile sayısal modelleme yaklaşımları yanal yük-yerdeğiştirme ve kes􀵴t deformasyonları bakımından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modeling of the non-linear behavior of reinforced concrete shear walls with effective methods has gained importance, especially with the inclusion of the deformation design approach according earthquake codes, especially high-rise buildings and different structures. This situation necessitates the application of appropriate numerical modeling approaches that can represent the behavior modes of reinforced concrete shears walls under reversible cyclic loads, consisting of a combination of shear, bending and axial load effects. In the truss beam analogy method, which is one of these approaches, panel elements are formed based on the vertical and horizontal reinforcements in the reinforced concrete elements. By determining the angle value of the diagonal elements in the lattice panel elements with the horizontal, a model of the system is created with concrete bars and reinforcement areas in the relevant direction according to their impact areas. In the present study, the cyclic behavior of shear walls with different aspect ratios has been investigated with the fiber section model and lattice beam analogy modeling approaches. In this context, flexure effects and shear effects are evident, and numerical modeling approaches with shear walls were compared in terms of lateral load-displacement and section deformations.