Metabolism in capitalism: Metabolic rift debates
Kapitalizmde metabolizma: Metabolik kopuş tartışmaları
  1. Tez No: 774341
  2. Yazar: YAKUP ATAMER AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN ÖCAL AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kapitalist üretim biçimi bugün hem siyasal hem de ekonomik düzlemde neredeyse dünya sınırlarının tamamına yayılmış ve sınır tanımayan bir şekilde etkisini gösterir hale gelmiştir. Aslen ekonomik ve dolayısıyla siyasal bir olgu olarak küresel düzeyde işleyen bu üretim biçimi, kendi sınırlarını doğal yaşam döngülerinin sınırlarına da dayamış ve bahsi geçen döngüyü akıl almaz seviyelerde etkilemeyi senelerdir sürdürmektedir. Bu tezin konusu ise, kapitalist üretim biçimi doğanın çağdaş dünyada nasıl etkileştiğini ve bu etkileşimin siyasal ve ekonomik sonuçlarını anlamlandırabilmektir. Bu tezde bahsi geçen anlamlandırmayı hem kotarabilmek hem de bağlamsal bir sınır atfedebilmek adına 19. YY'da Justus von Liebig tarafından ortaya atılan ve Marx tarafından siyasal ve ekonomik bağlamına oturtulan metabolizma (stoffweschel) kavramının hem tarihsel ortaya çıkışı hem de bugünkü material düzlemde ifade ettiklerine değinilecektir. Bu bağlamın ortaya çıkardığı çağdaş çalışmaların tarihsel materialist bir düzlemde eleştirel değerlendirmesinin ardından dört farklı ama birbiri ile ilişkili maddede kavramın çağdaş bağlamda tarihsel materyalist perspektiften bugün ne anlama geldiği ve gelecek çalışmalar için nasıl işlevselleştirilebileceği tartışılacaktır. Bunu yapabilmek için tezin ilk bölümünde metabolizma kavramının tarihçesine odaklanılacak, hem metinsel hem sosyal bağlamda ne anlama geldiği özellikle Marx'ta incelenecektir. Ardından ikinci bölümde ise kavramın günümüze yaklaşırken geçirdiği değişimlere eleştirel bir literatür taraması ile değinilecek ve sonunda John B. Foster ile Jason W. Moore'un kavrama ilişkin ayrışmaları detaylıca serimlenecektir. Bu ayrışmadan kendi tarihsel ve teorik orjinal bağlamını üreten tez, son bölümde dört ana başlık altında çağdaş kapitalist üretim biçimi altında metabolizma kavramının insan ile doğa arasındaki ilişkiyi açıklarken nasıl isabetlice işleveselleştirilebileceğini ortaya koyacaktır. Sonuç kısmında ise bu bütünlüğü kendine kaynak alan ileride çalışmalar yapılmasının ve politikalar üretilmesinin kapitalizmde çelişkili olarak kendini gösteren insan-doğa ilişkisinin onarılmasına dair kritik olduğunun altını çizecektir.
Özet (Çeviri)
In our contemporary context, capitalist mode of production has expanded itself almost entire corners of the earth both in economic and political planes and became a notion in which functions in a sense that knows no limits. This mode of production which functions on a global level is primarily an economic and therefore a political notion. This notion has positioned its own frontiers on to the limits of cycles of natural life and continues to effect these cycles in inconceivable manners. The subject of this thesis is being able to make sense of the political and economic outcomes of the relationship between capitalist mode of production and nature in the contemporary context. It will be touched upon the meanings of the concept of metabolism (stoffweschel) which was coined by chemist Justus von Liebig in the 19th Century and given its political and economic context by Marx in order to both be able to achieve this purpose and to set a contextual limit on the discussion