Active X VB script tabanlı ve internet üzerinden erişilen bir veri tabanının istemci/sunucu mimarisinde gerçekleştirimi
  1. Tez No: 77435
  2. Yazar: ERDOĞAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KORUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET ACTIVEX & VBSCRIPT TABANLI VE İNTERNET ÜZERİNDEN ERİŞİLEN BİR VERİTABANININ İSTEMCİ/SUNUCU MİMARİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİMİ KÖSE, Erdoğan Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Serdar KORUKOĞLU Temmuz 1998, 141 sayfa Bu tezde Microsoft Access veritabanı kullanılarak oluşturulan stok modülü veritabanı uygulamasının, ActiveX ve VBScript nesne tabanlı programlama dilleriyle İnternet ortamında nasıl gerçekleştirilebileceği incelenmiştir. Bu kapsamda çok yaygın kullanılan ve ilişkisel bir veritabanı olan Access ile örnek uygulamanın gerektirdiği tablolar oluşturulmuştur. ODBC (Open DataBase Connectivity) yardımıyla ADO (Active Database Objects) veri bağlantı nesneleri kullanılarak veritabanı ndaki tablolara erişim sağlanmıştır. ASP (Active Server Pages), VBScript (Visual Basic Script) ve ActiveX gibi Bileşen Nesne Modelli (Component Object Model-COM) programlama dilleriyle HTML (Hyper Text Markup Language) sayfalarının kodları, Microsoft Visual İnterDev editörü yardımıyla geliştirilmiştir. Oluşturulan uygulama yazılımları Windows NT 4.0 sunucusu altında çalışabilen ve US 3.0 (Internet Information Server) tarafından desteklenen bir İnternet Explorer Browser'ında çalışmakta ve izin verilen kullanıcılara İnternet/İntranet ortamında ilgili veritabanına (stok.mdb) erişip veri ekleme, veri silme ve sorgulama yapabilme olanağı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION OF A DATABASE DEPENDED ON CLIENT/SERVER ARCHITECTURE AND BASED ON ACTIVEX & VBSCRIPT WHICH CAN BE ACCESSED ON THE INTERNET KÖSE, Erdoğan MSc in Computer Eng. Supervisor: Prof. Dr. Serdar KORUKO?LU July 1998, 141 pages In this thesis, implementation of a Microsoft Access based stock module database application by using ActiveX and VBScript object oriented programming languages on Internet environment has been studied. The first phase is the formation of necessary tables by using Microsoft Access which is a widely used relational database. Access to tables in the database which is the second phase of the study achieved by using ODCB (Open DataBase Connectivity) and ADO (Active Database Objects) data connectivity objects. Codes related to ASP (Active Server Pages), VBScript (Visual Basic Script) and ActiveX which is a component object model (COM) programming language and HTML (Hyper Text Markup Language) pages has been developed by using Microsoft Visual InterDev editor. The application programs developed work on an Internet Explorer Browser whick is supported by Internet Information Server 3.0 (IIS) which is loaded on Windows NT 4.0 server. The application software also supports the authorized users by data addition, deletion and querying capabilities on Internet/Intranet environments.