Hipoksi altında üretilmiş mezenkimal kök hücre sekretomunun osteoartritik kondrositler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mesenchemal stem cell secretom on osteoartritic condrosites
  1. Tez No: 774353
  2. Yazar: HABİP KARATÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SARAYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
HİPOKSİ ALTINDA ÜRETİLMİŞ MEZENKİMAL KÖK HÜCRE SEKRETOMUNUN OSTEOARTRİTİK KONDROSİTLER ÜZERİNE ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Habip KARATÜRK Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyokimya Yüksek Lisans Tezi, Haziran 2021 Danışman: Doç. Dr. Recep SARAYMEN ÖZET Çalışmanın amacı kıkırak matriksini üreten osteoartritik kondrosit hücre hattı üzerine uygulanan hipoksi kültür altında üretilmiş mezenkimal kök hücre eksozomunun, kıkırdak onarımı ve yenilenmesindeki rolünü incelemektir. Uygulanan bu eksozomların osteoartiritik kondrositler üzerinde canlılık, apoptoz gibi biyolojik karakteristiklerinin de nasıl değiştiğini pro-inflamtuvar sitokinler ve glikozaminoglikan seviyesinde değerlendirilmiştir. Hipoksik ve normoksik koşullarda akım sitometri aracılığıyla immünofenotipik analizi yapılan dental pulpa kaynaklı mezenkimal kök hücrelerden (DP-MKH) eksozomlar izole edilmiş olup, bu eksozomların miktar tayini gerçekleştirilerek Western Blot ve Taramalı Elektron Mikroskop (SEM) ile karakterizasyonu yapılmıştır. Hipoksik ve normoksik koşullarda elde edilen eksozomlar osteoartritik kondrosit hücre hatları (OA) üzerine uygulanıp 48. Saat sonrasında proliferasyonu için MTT deneyi, ilgili kitler ile Apoptoz, Canlılık, Glikozaminoglikan (GAG) ve İnflamatuvar Sitokin deneyleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EFFECT OF MESENCHEMAL STEM CELL SECRETOM ON OSTEOARTRITIC CONDROSITES Habip KARATÜRK Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Deparment of Medical Biochemistry M. Sc. Thesis, June 2021 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Recep SARAYMEN ABSTRACT The purpose of the study is to examine the role of mesenchymal stem cell exosome produced under hypoxia culture on the osteoarthritic chondrocyte cell line that produces the cartilage matrix, in cartilage repair and regeneration. How the biological characteristics of these applied exosomes such as viability and apoptosis on osteoarthritic chondrocytes changed, were evaluated at the level of pro-inflammatory cytokines and glycosaminoglycans. Exosomes were isolated from dental pulp-derived mesenchymal stem cells (DP-MSC), whose immunophenotypic analysis was performed by flow cytometry in hypoxic and normoxic conditions, and these exosomes were quantified and characterized by Western Blot and Scanning Electron Microscope (SEM). Exosomes obtained under hypoxic and normoxic conditions were applied to OA chondrocyte cell lines and evaluated after 48 hours with MTT assay, Apoptosis, Viability, Glycosaminoglycan (GAG) and Inflammatory Cytokine assays with related kits.