Muhasebe meslek mensupları ile mükellefler arası ilişkilerde karşılıklı sorunlar ve güncel çözüm önerileri: İzmir ilinde bir uygulama
Mutual problems and current solution proposals in relations between professional accountants and taxpayers: An application in Izmir
  1. Tez No: 774371
  2. Yazar: ELİF AKBULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK TERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
1989 yılı 3568 sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Yeminli Mali Müşavir Kanununun uygulanması ile muhasebe mesleği yasal bir altyapıya sahip olmuştur. 3568 Sayılı kanuna göre Muhasebe Meslek Mensupları; Serbest Muhasebeci (SM), Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM), Yeminli Mali Müşavir (YMM) olarak üç başlığa ayrılmıştır. 2008'de yapılan değişiklikle Serbest Muhasebenin adı kanundan çıkarılmıştır. Bu kanun, muhasebe meslek mensuplarının faaliyetlerine ilişkin ilke ve kuralları düzenlemenin yanı sıra mesleki sorunların çözülmesine ve muhasebe mesleğinin toplumsal olarak tanınmasına da ön ayak olmuştur. Meslek mensupları meslek gereklerini yerine getirirken, verileri işleyip bunlar hakkında sonuçlar elde edip ve bunları bilgi kullanıcılarına sunarken toplumu da düşünerek çalıştıkları için bu bağlamda sorumlulukları büyük önem taşımaktadır. Sosyal sorumluluk bilinciyle mesleki faaliyetlerini yürütürken birçok sorunla karşı karşıya kalırlar ve bunların çözümü için farklı beklentileri vardır. TÜRMOB, meslek odaları ittifakı olarak meslek mensuplarının biriktirdikleri sorunlara ve ticaret meslek odalarından beklentilerine çözüm bulmak için yoğun bir şekilde çalışıyor olsa da çözülmesi gereken sorunlar ve beklentiler hala mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, 3568 sayılı kanunda yapılan değişiklik sonrası İzmir genelinde muhasebe meslek mensuplarının mesleki faaliyetlerini yürütürken karşılaştıkları sorunları ortaya koymak, mükellefler ile çatışmaları analiz etmek, ortak bir noktada buluşmalarını sağlayabilecek tavsiyelerde bulunmak, yapılabileceklerin altını çizmektir. Sorunların karşılıklı olarak analiziyle hem meslek mensuplarının hem de mükelleflerin sıkıntılarını ortaya koyabilmek ve yapılan hataların analizini sunabilmek çalışmamızda amaçlanmıştır. Bu bağlamda hazırladığımız ankette, İzmir'de çalışan Meslek Mensupları için SPSS istatistik paket programı kullanılarak anketten elde edilen verilerin analiz edilmesi ve anket sonuçlarıyla uyumlu olarak sonuçların yorumlanması, değerlendirilmesi ve çözüm yollarının saptanması amaçlanmıştır. Yapılan anket çalışmamızda elde ettiğimiz veriler ile analizinde bulunduğumuz sorunlar çoğu meslektaşı benzer sorunlarda buluşturmuştur. Yaşanan sorunlar belli başlıklarda toplanmıştır. Bunlar muhasebe ücreti, mükelleflerin eksik bilgilendirilmesi, büyük ve küçük bazlı işletmelerde evrak bazlı yaşanan sorunlar, meslek odaların eğitimleri ve geliştirilebilirliği, mesleğin saygınlığı ve meslektaş çalışanların yaratmış olduğu haksız rekabet ile mücadele olarak söylenebilir. Çalışmamızın son aşamasında yaşanılan sorunların tespit edildiği ve sonucunu tespit edebildiğimiz bölüm yer almaktadır. Anahtar kelimeler; Muhasebe, Muhasebe mesleği, Muhasebe meslek mensuplarının sorunları, Mükelleflerin sorunları, Meslek mensuplarının beklentileri, Mükelleflerin beklentiler.
Özet (Çeviri)
The accounting profession has a legal infrastructure with the implementation of the Independent Accountant, Certified Public Accountant, Certified Public Accountant Law numbered 3568 in 1989 According to Law No. 3568, accounting professionals is divided into two Chambers as Certified Public Accountant(SMMM), and Sworn-In Public Accountant(YMM). The name of Independent Accounting was removed from the law with the amendment made in 2008. In addition to regulating the principles and rules regarding the activities of professional accountants, this law also paved the way for the solution of professional problems and the social recognition of the accounting profession. In this context, their responsibilities are of great importance as the members of the profession work with the society in mind while performing their profession, processing the data and producing results about them, and presenting them to the information users. While carrying out their professional activities with the awareness of social responsibility, they face many problems and they have different expectations for their solution. Although the Union of Chambers of Certified Public Accountants Turkey (TÜRMOB), as an alliance of professional chambers, is working hard to find solutions to the problems that the professionals have accumulated and to meet expectations from the chambers of commerce, there are still problems that need to be solved. The aim of this study is to reveal the issues faced by professional accountants in IZMIR after the amendment made in the Law No. 3568, to analyze the conflicts with the taxpayers, to make recommendations that can enable them to meet at a common point, and to underline what can be done. The purpose of our study is to present the analysis of the mistakes made, to reveal the problems of both the professionals and the taxpayers by mutual analysis of the problems. In the survey prepared in this context, it was aimed to analyze the data obtained from the survey by using the SPSS statistical package program for Professional Members working in Izmir and to interpret and evaluate the results in accordance with the survey results and to determine the solutions. The information we obtained in our survey study and the auditing problems in the analysis brought together similar problems of many colleagues. The problems encountered are grouped under certain headings. These costs emerge as the incomplete information of complexes, problems with paperwork in large and small enterprises, the training and development of professional chambers, the prestige of the profession and the struggle with the sensitive competition created by the employment of colleagues. There is a section where the last lived records of our study are determined and we can identify parts of them. Keywords; Accounting, Accounting profession, Problems of accountants, Problems of taxpayers, Expectations of professionals, Expectations of taxpayers.