Çekerek ilçesinde görev yapan kamu personelinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Healthy living-style behaviors of the public service employees working in Çekerek
- Tez No: 774373
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÇEKEREK İLÇESİNDE GÖREV YAPAN KAMU PERSONELİNİN SAĞLIKLI YAŞAM BİÇİMİ DAVRANIŞLARI Özden EREN DURAK Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Temmuz 2021 Danışman: Prof. Dr. Ahmet ÖZTÜRK ÖZET Bu çalışma; Yozgat ili Çekerek ilçesinde görev yapmakta olan kamu personelinin sağlıklı yaşam biçimi davranış düzeylerini tespit etmek ve sosyo-demografik özellikleri ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu araştırma Çekerek İlçesi Kaymakamlığı'na bağlı olan resmi kurumlarda görev yapan 307 kamu personeli ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında kamu personelinin sosyo-demografik durumları ve bazı alışkanlıklarına ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik bir anket formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ II) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan tüm kamu personeli çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve yazılı olurları alınmıştır. Araştırmanın nicel verileri ortalama ve standart sapma ile nitel veriler ise sayı ve yüzde olarak sunulmuştur. Karşılaştırmalı analizlerde Unpaired t testi ve Anova testleri, post hoc Tukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
HEALTHY LIVING-STYLE BEHAVIORS OF THE PUBLIC SERVICE EMPLOYEES WORKING IN CEKEREK Özden EREN DURAK Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Public Health Master of Science Degree, July 2021 Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ÖZTÜRK ABSTRACT This study was carried out to determine the healthy lifestyle behavior levels of public personnel working in Çekerek district of Yozgat province and to investigate the relationship between healthy lifestyle behaviors and socio-demographic characteristics. This descriptive and cross-sectional research was conducted with 307 public personnel working in official institutions affiliated to the Çekerek district governorship. A questionnaire to determine the socio-demographic status of public personnel and their views on some habits and the 2nd Healthy Lifestyle Behaviors Scale were used to collect the data. All public personnel participating in the study were informed about the study and their written consents were obtained. In this study, quantitative data were presented with mean and standard deviation, and qualitative data were presented as numbers and percentages. In comparative analysis; Unpaired t test and Anova tests, post hoc Tukey test were applied.