İnokulum hazırlama koşullarının morchella conica miseli üretimine etkisi
- Tez No: 77440
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. SÜHA SUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZET İNOKULUM HAZIRLAMA KOŞULLARININ MORCHELLA CONİCA MİSELİ ÜRETİMİNE ETKİSİ SÖNMEZ, Seda Yüksek Lisans Tezi, Biyoteknoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ş.Sukan Şubat, 1998 50 Sayfa Sıvı ortamda mantar miseli üretimi, ülkemizde son yıllarda gelişmektedir. Bu tezde Morchella canica mantar miselyumlarının sıvı kültürde üretimi denenmiştir. Yüksek protein miktarı kuvvetli aroması ve tadı nedeni ile doğadan toplanan, fakat kültüre alınamayan bu mantar türü sıvı kültürde basarı ile üretilmiştir. İnokulum hazırlama şartları sıvı ortamda misel gelişimini etkileyen en önemli aktörlerden biridir. Denemelerde inokulum hazırlama koşullan değiştirilerek üretimdeki değişiklikler araştırılmıştır. Bunun için inokulum yaşı, miktarı, optimum inokulasyon oranı ve inokulum hazırlamada ışığın etkisi incelenmiştir. İnokulum hazırlamada farklı glikoz oranlan kullanılarak biomas miktarındaki değişmeler araştırılmıştır. Ayrıca mikroskopta misellerin yapılan gözlemlenmiştir. Anahtar kelimeler : Morchella, misel, mantar, inokulum
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF INOCULATION CONDITION ON THE MORCHELLA CONICA MYCELIUM IN THE SUBMERGE CULTURE SÖNMEZ, Seda M Sc in Biotechnology Supervisor : Prof. Dr. Ş. Suha Sukan February 1998, 50 pages Recently, production of mushroom mycelium in submerge culture, has been developing in our country. In this thesis, production of 'Morchella cornea mushroom mycelium in submerge culture has been intended. This kind of mushroom, which can be collected from nature because of it's high protein content, strong aroma and flavour but can not be cultured, has been produced successfully in submerge culture. The conditions of inoculum preparation is the most important factor that affects the production of mushroom mycelium in submerge culture. In these experiments some conditions of preparing inoculum have been changed and these results have been investigated. Therefore, age and size of inoculum, the rate of optimum inoculation and effect of light in preparing inoculum searched. Different glucose volumes have been used in preparing inoculum and changes of biomass have been discussed. Moreover the structure of mycelium has been observed in microscope. Key words : Morchella, mycelium, inoculum, fungi, spawn