Göçle oluşmuş yaşama bölgelerinde kentsel dönüşüm müdahaleleri ile değişen yaşam kalitesi algısı: İzmir Uzundere örneğinde bir inceleme
Changing Perception of quality of life with urban transformation interventions in living areas created by migration: A study in Izmir Uzundere example
- Tez No: 774400
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ZENGİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Yaşam kalitesi, günümüzde tüm toplumların ulaşmak istediği evrensel bir hedef haline gelmiştir. Çok boyutlu ve multidisipliner bir kavram olan yaşam kalitesi, birden çok disiplinin ortak tartışma konusu haline gelmiş olması nedeniyle farklı tanım ve göstergeler ile ele alınarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte araştırmacılar, yaşam kalitesinin iki boyutu olduğu konusunda ortak bir fikir birliğinde bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bireyin yaşadığı hayattan duyduğu tatmin ve memnuniyet düzeyini belirleyen öznel göstergeler; ikincisi ise bireyin öznel algısını şekillendiren nesnel göstergelerdir. Zaman içerisinde yaşanan toplumsal ve sosyal değişimler ile tartışma konusu olduğu disiplinin değerlendirme sistemine göre, yaşam kalitesi, yaşamın farklı boyutlarıyla değerlendirilmektedir. Kent planlama alanında da farklı biçimlerde kavramsallaştırılan yaşam kalitesi, çevre ve kent kalitesinin etkileşimine odaklanarak daha özel bir alan olan kentsel yaşam kalitesi kavramını ortaya çıkarmaktadır. Özellikle Sanayi Devriminin bir sonucu olarak oluşan hızlı kentleşme, kontrol edilemez nüfus artışları ve buna bağlı olarak oluşan altyapı alanlarının ve kamusal alanlarının yetersiz kalması, konut sorunu, sosyal ve kültürel farklılıklarının yarattığı kentlileşme problemleri ile mekânsal bir sorun olarak karşımızda duran gecekondu alanlarının iyileştirilmesinin gerekliliği karşısında yaşam kalitesi bir sebep kentsel dönüşüm uygulamaları ise bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde son yıllarda kentsel yaşam kalitesinin arttırılmasının kentsel dönüşüm uygulamaları ile mümkün olacağı görüşü hakimdir. Bu çalışmada yaşam kalitesi algısı, kentsel dönüşüm uygulaması geçirmiş ve Uzundere TOKİ konutlarında yaşamını sürdürmeye başlamış kişiler üzerinden değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Quality of life has become a universal goal that all societies want to achieve today. Quality of life, which is a multidimensional and multidisciplinary concept, is evaluated with different definitions and indicators since it has become a common discussion topic for multiple disciplines. However, researchers agree that quality of life has two dimensions. The first of these is the subjective indicators that determine the level of satisfaction and satisfaction of the individual from the life he lives; The second is the objective indicators that shape the subjective perception of the individual. According to the evaluation system of the discipline, which is the subject of discussion with the social and social changes experienced over time, quality of life is evaluated with different dimensions of life. Quality of life, which is conceptualized in different ways in the field of urban planning, focuses on the interaction of environment and urban quality, revealing the concept of urban quality of life, which is a more specific area. Especially in the face of rapid urbanization as a result of the Industrial Revolution, uncontrollable population growth and the inadequacy of infrastructure areas and public spaces, housing problems, urbanization problems created by social and cultural differences, and the necessity of improving slum areas as a spatial problem. quality is a reason and urban transformation applications are a result. In our country, there is a prevailing opinion that increasing the quality of urban life will be possible with urban transformation practices in recent years. In this study, the perception of quality of life will be evaluated through people who have undergone urban transformation and started to live in Uzundere TOKİ residences.