Davranışsal finans alanına kavramsal bir bakış: Bireysel yatırımcıların kararlarını etkileyen faktörler
A conceptual perspective to behavioral finance: Factors affecting individual investors' decisions
- Tez No: 774401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA EĞRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modern finansın son dönemlerde üzerinde yoğunlaşma yoluna gittiği, yine bu alanda en çok literatür çalışmasının yapıldığı insan ve onun duygularından yola çıkan davranışsal finans kavramı bizlere finans kavramının ve finansal piyasaların sadece sayılardan oluşmadığını; ekonomik piyasalarda rakamların yanı sıra insani duyguların da etkili olduğunu göstermesi bakımından ışık tutmaktadır. Araştırmamızda klasik finans ile modern finans kavramlarının farklı olduğu bölümlerden yola çıkarak geniş bir literatür taraması yapılmış olup finans piyasalarında insan ve onun duygularının, içinde bulunduğu toplumun finansal piyasaları nasıl etkilediği ve yönlendirdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yukarıda belirtilen dinamiklerin oluşumu ve yayılımı sırasında hangi unsurların etkili olduğu geniş bir literatür taraması yapılarak şimdi ve gelecekte yapılacak araştırmalar için bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır. Başta aktif rol oynayan piyasadaki aktif yatırımcıların, davranışsal finansa ilgi duyan araştırmacılar ve öğrenciler için piyasa ve davranışları insan ve toplum yönelimleri örneklerle açıklanmıştır. Davranışsal Finans kavramına her geçen gün eklenen teori ve çalışmalar ile insan-toplum yapısının karmaşıklığı, tek düze bir yapıda bulunmamasından dolayı bir son olmayan bu çalışma davranışsal finansın çok basamaklı merdiveninde önemli bir aşama olacak şekilde literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of behavioral finance,on the basis of human and his emotions,which modern finance has been focusing on recently, and in which field the most literature work has been done; tells us that the concept of finance and financial markets aren't only consist of numbers, it sheds lights on us in terms of showing that human emotions are effective as well as figures in economic markets. In our research, starting from the sections where the concepts of classical finance and modern finance are different, an extensive literature has been made, it has been tied to reveal how human and his emotions in the financial markets of the society they live in. An extensive literature review has been conducted to determine which factors are effective during the formation and the spread of the above -mentioned dynamics, and to create a resource for current and future researches. For active inventions in the market, who play an active role in the first place, and for researchers and students who are interested in behavioral finance, the market and their behaviours are explained with the examples of human and social orientations. With the theories and studies added to the concept of behavioral finance day by day, this study which isn't the end due to the complexity of the human-society structure; is presented in literature as an important stage in the multi step ladder of behavioral finance.