Diş hekimliği fakültesi'ne başvuran hastalarda COVID-19 pandemisinin ağız ve diş sağlığı üzerindeki etkileri
The effects of the COVID-19 pandemic on the oral and dental HEALTH of patients applying to the faculty of dentistry
- Tez No: 774403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KERİM AYAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya genelindeki koronavirüs pandemisi, yaşam alışkanlıkları, ağız bakımı ve diş tedavilerini etkilemektedir. Çalışmada yetişkin bireylerin COVID-19 pandemisi süresince demografik özellikleri, beslenme ve yaşam alışkanlıkları, sistemik hastalıkları, ağız bakımları ve dental sorunları ve çözümleri araştırılmıştır. Yaş aralığı 18-75 olan 303 kişiye demografik bilgiler ve pandemi ile ilgili anket formu dağıtılmıştır. 'Basitleştirilmiş Oral Hijyen İndeksi' kullanılarak ağız bakımları kaydedilmiştir. Bulguların kategorik değişkenlerinin incelenmesinde örneklem boyutunun varsayımının (n>5) karşılandığı durumlarda Pearson Ki-Kare testi, karşılanmadığında ise Fisher's Exact testi yapılmıştır. Analizlerde IBM SPSS Statistics 25 programı kullanılmıştır. Genç, bekar, eğitim seviyesi yüksek ve kadın katılımcılarda ağız bakımı ve sağlığına verilen önemin daha yüksek olduğu, endişe seviyesi ile ağız bakımının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The worldwide coronavirus pandemic affects living habits, oral care and dental treatments. In the study, demographics, nutrition and living habits, systemic diseases, oral care and dental problems and solutions of adult individuals during the COVID-19 pandemic were investigated. A questionnaire about demographic information and pandemic was distributed to 303 people aged between 18-75. Oral care was recorded using the 'Simplified Oral Hygiene Index'. In the examination of the categorical variables of the findings, Pearson Chi-Square test was used when the assumption of sample size (n>5) was met, and Fisher's Exact test was used when it was not. IBM SPSS Statistics 25 program was used in the analysis. It has been observed that the importance given to oral care and health is higher in young, single, educated and female participants, and oral care increases with anxiety level.