Türkiye'de ekonomi yöneticilerinin değişiminin borsa endekslerine olan etkisi: BİST endekslerinde bir uygulama
The effect of change of economy managers in Turkey on stock indexes: An application in BIST indices
- Tez No: 774404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığında ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığında gerçekleşmiş olan yeni atamaların belirlenmiş olan altı farklı borsa endeksine olan etkisini incelemektir. Bu etki incelenirken iki kurumda da gerçekleşmiş olan son üç değişim dikkate alınmıştır. Çalışmada BİST100, BİST BANKA, BİST GIDA, BİST TURİZM, BİST TİCARET ve BİST SANAYİ endekslerinin 2018 ile 2021 yılları arasındaki günlük getirileri olay çalışması yöntemi ile inceleme altına alınmıştır. Analiz gerçekleştirilirken t-testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, gerçekleşmiş olan değişimlerin belirtilen altı farklı endeksin anormal getirileri üzerinde çeşitlilik gösteren farklı etkilere sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the governor changes the Central Bank of the Republic of Turkey and the Ministry of Treasury and Finance of the Republic of Turkey on six different stock market indices. While examining this effect, the last three changes that took place in both institutions were taken into account. In the study, daily returns of BIST100, BIST BANKA, BIST GIDA, BIST TURİZM, BIST TİCARET and BIST INDUSTRY indices between 2018 and 2021 were examined by event analysis method. The t-test was used while performing the analysis. As a result of the study, it has been determined that the governor changes have varying effects on the abnormal returns of the six different indices.