Multi-user virtual environments in architecture
Mimarlıkta çoklu-kullanıcılı sanal ortamlar
  1. Tez No: 774435
  2. Yazar: OĞULCAN ÜNEŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TUĞRUL YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
COVID-19 pandemisi sürecinde uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim araçlarının gerekliliği yadsınamaz hale gelmiştir. Aniden uygun yöntem ve araçlara duyulan ihtiyaç, mimari tasarım stüdyolarını hazırlıksız yakalamıştır. Bu durum, geleneksel mimari tasarım stüdyolarının uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim kavramlarına uyarlanmasında bazı zorluklara neden olmuş ve de belirli disiplinlerde bu tür senaryolar için özel araçlara ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu araştırma, uzaktan eğitim döneminde mimari tasarım stüdyolarında karşılaşılan zorlukları ve sanal ortamlar ile uzaktan çalışma teknolojilerinin mimarlıkta kullanımına ilişkin literatürü incelemekte ve bu alandaki geliştirme olanaklarını ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda bu alanın algısal ve teknolojik sorunları, eksiklikleri ve potansiyelleri üzerinde durulmuştur. Gelecekte çeşitli nedenlerle sanal ortamlar aracılığıyla uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim teknolojilerine daha fazla ihtiyaç duyulacağı öngörülmektedir. Bu çalışma, gelecekte yeni sanal ortam teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik bir rehber niteliği taşımayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The necessity of remote working and distance education tools have become undeniable during the course of the COVID-19 pandemic. The sudden requirement of appropriate methods and tools have caught architectural design studios by surprise. This has caused some difficulties in adapting the traditional architectural design studios to remote working and distance education concepts, which brought the implication of the need for specialized tools for such scenarios in certain disciplines. This research examines the difficulties faced in architectural design studios during the distance education period and the literature on the use of virtual environments and remote working technologies in architecture and reveals the development possibilities. As a result of the study, the perceptual and technological problems, deficiencies and potentials of this field were emphasized and discussed. It is predicted that in the future, there will be more need for remote working and distance education technologies, through virtual environments for various reasons. This study aims to serve as a guide for the development of new virtual environment technologies in the future.