Paylaşımlı çalışma mekânlarında kişiselleştirme problemine yeni bir öneri: Genişletilmiş gerçeklik uygulamalarının kullanımı
A new suggestion to the personalization problem in shared workplaces: Using extended reality applications
- Tez No: 774484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FATİH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, paylaşımlı çalışma mekânlarının kişiselleştirilememesi problemi ve kullanıcıların dijital bir kişiselleştirme yöntemi ile anonim mekanları kendilerine ait birer çalışma mekanına dönüştürebilme potansiyelleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar ile bu probleme günümüz teknolojik imkânları ve değişen çalışma kültürünün gereklilikleri doğrultusunda genişletilmiş gerçeklik ile yeni bir deneyim önerisi sunmak amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilen bu çalışmada veri toplama aracı olarak gözlem ve görüşmelerden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre kullanıcıların uygulama sayesinde, uygulama süresince hissedilen seçim ve yerleşim yapma özgürlüğü, özel alan kurgusu yaratabilme imkânı sağlaması gibi avantajlar yarattığı; bu nedenle motivasyon ve aidiyet durumlarını olumlu yönde etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Kullanıcıların fiziksel mekânın hibrit deneyimdeki rolü üzerinden yaptıkları değerlendirmeler sonucunda; fiziksel mekânın yaratılan dijital kurgu için mekânsal referanslar sağladığı, bu nedenle hibrit mekânın fiziksel bağlamından tamamen kopmasını engellediği sonucu ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmanın; genişletilmiş gerçeklik teknolojisinin bu alanda özgün bir kişiselleştirme aracı olabilme potansiyeli konusunda daha sonraki araştırmalar için bir veri kaynağı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the problem of non-personalization of shared workspaces and the potential of users to transform anonymous spaces into their own workspaces with a digital personalization method are examined. With the studies conducted, it is aimed to offer a new experience proposal to this problem with augmented reality in line with today's technological possibilities and the requirements of the changing work culture. In this study, which was carried out with a case study design from qualitative research methods, observations and interviews were used as data collection tools. According to the findings of the research, it was concluded that the application created advantages such as the freedom of choice and placement felt during the application, the opportunity to create a private space fiction; therefore, it positively affected the motivation and belonging status of the users. As a result of the users' evaluations on the role of the physical space in the hybrid experience; it was concluded that the physical space provides spatial references for the digital fiction created, thus preventing the hybrid space from being completely detached from its physical context. In line with the results obtained, the research is aimed to be a data source for further research on the potential of augmented reality technology as a unique personalization tool in this field.