Hz. Peygamber'in sünnetinde finansman
Financing in the sunnah of the Prophet
- Tez No: 774495
- Danışmanlar: PROF. DR. İSAK EMİN AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hz. Peygamber dönemi insanları günümüz toplumlarında olduğu gibi pek çok ihtiyacını karşılamak üzere finansman sağlamaya çalışmıştır. Bireysel olsun kurumsal olsun bütün gereksinimleri için farklı modellerde finansman yöntemi kullanmışlardır. Vergi toplamış, bağış kabul etmiş ve borçlanmışlardır. Bunlar için şartlar belirlemişlerdir. Birbirlerine karşı Allah Resûlü'nün belirlediği ilkeler çerçevesinde davranmışlardır. Finansman yöntemlerinin yeterli olmadığı yerde kanaat edip şükretmişlerdir. Şöyle ki Resûlullah'ın finansman konusundaki tavrı ve yönlendirmeleri insanlığın yolunu aydınlatacak ilkeler koymaktadır. Çünkü bugün insanlık, ihtiyaçlarının tespiti ve bunların karşılanması noktasında çok da ilkeli davranmamaktadır. İsraf, şükürsüzlük, nankörlük, kanaatsizlik, haset, gıybet, bencillik ve fitne gibi birçok olumsuz davranış alelade hale gelmiştir. İnsanların önemli bir kısmı hayatları boyunca temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak seviyede yaşamaktadır. Dünya gıda, barınma, iş, giyim kuşam ve gelişmiş bir hayat gibi konularda iyi bir sınav vermemektedir. Dünyanın önemli bir bölümünde çocuklar açlıktan ölmekte, insanlar mülteci olmakta ve sağlıksız koşullarda yaşamaktadır. Dünyanın belli bir bölümü ise obez halde lüks hayat, israf ve sömürü gibi menfî tavırlar sergilemektedir. Dolayısıyla Resûlullah'ın finansman konusundaki yaklaşımı günümüz toplumlarının da yolunu aydınlatacak eşsiz kuralları muhtevidir.
Özet (Çeviri)
Similar to how people do it in today's society, people at the time of the Prophet attempted to find financial solutions to their various problems. They used a variety of various forms of funding techniques in order to fulfill all of their requirements, whether individual or corporate. They also received donations and borrowed money in addition to collecting taxes. They specify certain requirements for them. They behaved towards one another in accordance with the guidelines established by the Prophet of Allah. They were content and thankful despite the fact that the provided financing options were insufficient. In other words, the stance that the Messenger of Allah took and the recommendations that he gave about financial matters established fundamentals that would serve to provide light on the way forward for mankind. Because modern humanity does not behave in a very principled manner when it comes to identifying its requirements and satisfying those requirements. Many negative habits are frequent, including waste, lack of thanks, ingratitude, dissatisfaction, jealousy, backbiting, selfishness, and friction. Majority of people have a standard of living so low that they will never be able to afford their most fundamental requirements. The world does not provide a good test for things like food, housing, employment, clothes, and a high-quality of life. In a substantial portion of the globe, children are starving, people are becoming refugees, and people are living in unsanitary circumstances. A certain part of the world exhibits negative attitudes such as luxury life, waste and exploitation in an obese state. Therefore, Rasûlullah's approach to finance includes unique rules that will enlighten the way of today's societies.