Karmaşık ağların entropi ile incelenmesi
Investigation of complex netwoks with entropy
  1. Tez No: 774496
  2. Yazar: MERVE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Entropi sistemlerin kararsızlığını ölçmek için kullanılır. Bu çalışmada öncelikle graf entropileri ile ilgili temel tanımlar verilmiştir. Sonra uzaklık matrisi kullanılarak bir grafın uzaklıklarının sıklık değerleri elde edilmiş ve bazı graf sınıfları için entropi değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca doğrusal bir kare zincirinin noktaları arasındaki toplam uzaklığın yeni bir ispatı verildikten sonra kare sistemlerin entropisi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entropy is used to measure the uncertainity of systems. In this study, the basic definitions of graph entropies were given firstly. Later, the frequency measures of distances of a graph were obtained by using distance matrix and entropy measures for some classes of graphs were calculated. Moreover after a new proof of the total distance between the vertices of a linear square chain was given, the entropy of square systems was calculated.