Hz. peygamber'in sünnetinde şefkat
Compassion in Hz. prophet's sunna
  1. Tez No: 479459
  2. Yazar: RECEP ERTUGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YATKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu tezin konusu; 'Hz. Peygamber'in Sünnetinde Şefkat'tir. Araştırma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmanın amacı ve yöntemi belirtildi. Birinci bölümde“şefkat”kavramının anlam alanı incelendi. Şefkatin anlamdan eyleme dönüşü izah edildi. Şefkate müteradif ve zıt kavramlar ortaya konarak kavramın anlamı netleştirildi İkinci bölümde şefkatin işlevi üzerinde duruldu. Evrenin düzeni ve devamında, hayvanların yaşamlarında, şefkatin fonksiyonu irdelendi. İnsanın; ferdî, ailevî ve içtimâî hayatında şefkatin rolü açıklandı. Üçüncü bölümde Hz. Peygamber'in şefkatle yetişme süreci izlendi. Risalet öncesinde ve sonrasında Hz. Peygamber'in şefkatinin beslendiği kaynaklara işaret edildi. Dördüncü bölümde Allah Rasûlü'nün şefkatinin yansımaları olarak; çocuklara, kadınlara, yaşlılara, yetimlere, engellilere, fakirlere, hastalara, borçlulara, esirlere, kölelere, çevreye ve hayvanlara şefkati anlatıldı.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Compassion in Hz. Prophet's Sunna. The study consists of an introduction and four chapters. In the introduction, the aim and the method of the study has been stated. In the first chapter, the semantic field of the ”compassion" concept has been examined. The conversion of compassion from meaning into action has been explained. The concept has been clarified by expressing its synonymous and antonymous terms. In the second chapter, the function of compassion has been put emphasis on. In the order and the continuation of the Universe and in lives of animals, the function of compassion has been scrutinized. In man's individual, family and social life, the role of compassion has been represented. In the third chapter, Hz. Prophet's upbringing process has been observed. After and before Hz. Muhammed (s.a.v.) was a prophet, the sources which Hz. Prophet's compassion fed have been indicated. In the fourth chapter, as the reflections of his compassion, the compassion for children, women, old people, orphans, the disabled, the poor, the ill, debtors, captives, slaves, environment and animals have been mentioned.