Sosyal bilgiler dersinde değer analizi yöntemi ile değer öğretiminin vignette tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluation of value analysis method and vignette technique of value education in social studies course
  1. Tez No: 774500
  2. Yazar: AYKUT ÇAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmada Sosyal Bilgiler dersinde değer analiz yöntemi ile değer öğretiminin vignette tekniği ile değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla programda yer alan özgürlük, vatanseverlik, dayanışma ve bağımsızlık değeri ile ilgili çalışma yapılmıştır. Araştırma durum çalışması deseniyle yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 5, 6, 7 ve 8. Sınıftan toplamda 30 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin özgürlük, vatanseverlik, dayanışma ve bağımsızlık değerleri ile ilgili görüşleri alınarak veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu değerler ile ilgili alınan görüşler betimsel analize tabi tutulmuştur. Daha sonra bu görüşler temalar altında kategori ve kodlara ayrılarak gösterilmeye çalışılmıştır. Araştırmada bayrak, İstiklal Marşı, hür yaşamak, Milli Mücadele, Mustafa Kemal gibi ortak görüşlere ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda çalışmaya katılan öğrencilerde özgürlük, vatanseverlik, dayanışma ve bağımsızlık değerlerine yönelik olumlu tutumlar geliştirerek bu değerleri benimsedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to evaluate the value analysis method and the vignette technique of value teaching in the Social Studies lesson. For this purpose, a study was conducted on the values of freedom, patriotism, solidarity and independence included in the program. The research was conducted with a case study pattern. The study group of the research consists of 30 students in total from 5th, 6th, 7th and 8th grades. The students' opinions about freedom, patriotism, solidarity and independence were used as a data source. Opinions about these values were subjected to descriptive analysis. Later, these views were tried to be shown by dividing them into categories and codes under the themes. In the research, common views such as the flag, the National Anthem, free living, the National Struggle, and Mustafa Kemal were reached. As a result of the research, it was seen that the students participating in the study developed positive attitudes towards the values of freedom, patriotism, solidarity and independence and adopted these values.