İlkokul 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde Türk büyüklerine saygı, aile birliğine önem verme ve vatanseverlik değerlerinin karma yaklaşıma dayalı etkinliklerle öğretimi
Teaching of values to important Turkish people in history, attaching importance to family union and patriotism in primary school 4th grade social studies course with activities based on mixed approach
  1. Tez No: 429378
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BULUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Araştırmada, İlkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde Türk Büyüklerine Saygı, Aile Birliğine Önem Verme ve Vatanseverlik değerlerinin karma yaklaşıma dayalı etkinliklerle öğretiminin öğrenci tutumlarına etkisi tespit edilmiş ve bu değerlerin öğretiminden elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmada, deney grubunda karma yaklaşıma dayalı etkinliklerle değer eğitimi çalışmaları uygulanırken, kontrol grubunda uygulanmamıştır. Her iki grubun tutumları arasındaki farkı belirlemek üzere ön test-son test kontrol gruplu yöntem kullanılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama araçları bir arada kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri araştırmacı tarafından geliştirilen tutum ölçeği ile elde edilmiştir. Her etkinlikle ilgili nitel verileri elde etmek için görüş belirleme formları geliştirilmiş ve veriler bu formlarla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde Bağımsız T Testi kullanılmış, nitel verilerin analizinde içerik analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2012-2013 öğretim yılında Ankara ili Mamak ilçesi Özkent Akbilek Ortaokulu'nda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubu (32) 4/A, kontrol grubu (33) ise 4/B öğrenci olmak üzere toplam 65 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda, Türk Büyüklerine Saygı, Aile Birliğine Önem Verme ve Vatanseverlik değerlerinin karma yaklaşıma dayalı etkinliklerle öğretildiği deney grubunun tutum puanlarında artış olduğu görülmüş ve deney grubu lehine anlamlı farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Karma yaklaşıma dayalı etkinliklerle yürütülen değer öğretiminin öğrencileri etkilediği ve ilgili değerin öğrenimini kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Deneysel işlem sonrasındaki bulgulara göre deney grubu öğrencilerinin kültürel değerlere sahip çıkan, aile geçmişlerini öğrenmeye istekli bireyler oldukları tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencileri Türk büyüklerini kendilerine örnek almanın faydalı olacağını belirtmişlerdir. Yaşadıkları vatanın topraklarının kolay kazanılmadığının bilincinde oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, in primary 4th grade social studies course the important Turkish people in history, attaching importance to family union and patriotism values of teaching with mixed approach based on activities influence on students' attitudes were identified and the findings obtained from the teaching these values were evaluated. In the research, a mixed approach based on value education through activities studies being applied in the experimental group and not applied in control group. Pretest-posttest control group experimental methods were used to bring up the difference between two group's attitudes. Quantitative and qualitative data collection tools were used in the research. The attitude scale developed by the researcher with the quantitative data of the study were obtained. Opinion determining forms were developed to obtain qualitative data with each activities and with this forms the data were obtained. In analysis of the quantitative data, unrelated samples independent t-test was used and content analysis approach was used in qualitative data analysis. The study group was constituted with the students who were studying at secondary school 4 in the 2012-2013 education year the district Mamak Ankara Özkent Akbilek School. Experimental group 32 (4 / A) and control group 33 (4 / B) were composed of students from a total of 65 students. In conclusion, of the important Turkish people in history, attaching importance to family union and patriotism values teaching with mixed approach based on activities the experimental group students´ attitudes scores have been shown in increase and significant differences have been identified in favor of experimental group. The conducted value of teaching with mixed approach based on activities affected the students and it was determined that facilitate learning about values. According to the findings during the experimental procedure, it was found that the experimental group students protected the culturel values and they were willing individuals to learn their family history. The experimental group students identified that it would be useful own to get an example of the important Turkish people in history. It was understood that they were aware of whether the soil of the motherland won easily in they live.