Mesanenin ürotelyal karsinomunda varyant histolojinin prognostik histomorfolojik ve klinik parametreler ile ilişkisi
The association between variant histology and prognostic, histomorphological and clinical aspects of bladder urothelial carcinoma
- Tez No: 774521
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Mesane ürotelyal karsinomunda prognozu öngörmede ve tedavi tercihlerini şekillendirmede varyant histoloji varlığı, yüzdesi ve tipi önem taşımaktadır. Bu çalışmada, 829 mesane ürotelyal karsinom olgusunda varyant histoloji ile klinik ve histopatolojik prognostik parametreler arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ürotelyal karsinom tanısı almış 744 transüretral rezeksiyon ve 85 radikal sistektomi materyalini içeren 829 olgu dahil edildi. Olguların lamları tanı, varyant histoloji varlığı ve yüzdesi, papiller ve papiller olmayan konfigürasyon, histolojik grade, invazyon derinliği, lenfovasküler invazyon, karsinoma in situ varlığı ve lenfositik yanıt parametreleri açısından retrospektif olarak yeniden değerlendirildi. Olgulara ait yaş, cinsiyet, hastalıksız sağkalım, genel sağkalım, sağkalım durumu ve tümör boyutu bilgileri patoloji raporları ve hastane elektronik bilgi sisteminden edinildi. Varyant histoloji ile klinik ve histopatolojik prognostik parametreler arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: 829 olgudan 162'si (%19,5) histolojik varyant içeren ürotelial karsinom (HVİÜK), 667'si (%80,5) konvansiyonel ürotelial karsinom (KÜK) tanısı aldı. 162 HVİÜK'da 88 olgu (%54,3) ile skuamöz farklılaşma gösteren ÜK en yüksek oranda belirlendi. 162 olgunun 13'ünde (%8,02) birden fazla histolojik varyant belirlendi. HVİÜK ve KÜK grupları karşılaştırıldığında papiller konfigürasyon, histolojik derece, invazyon derinliği, lenfovasküler invazyon, karsinoma in situ ve genel sağkalım süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The presence, amount, and type of variant histology must be taken into account when estimating the bladder urothelial carcinoma prognosis and choosing a course of treatment. This study compares the clinical, histological, and prognostic factors between instances of conventional urothelial carcinoma and patients with variant urothelial carcinoma using a sample of 829 bladder carcinoma cases. Materials and Methods: 829 urothelial carcinoma specimens totaling 744 transurethral resection cases and 85 cases of radical cystectomy were included in the study. Retrospective analysis of the cases' slides was done to look for the following items: the diagnosis, the presence and intensity of variant histology, papillary and non-papillary configuration, histological grade, depth of invasion, lymphovascular invasion, the presence of carcinoma in situ, and the degree of the lymphocytic response. The age, gender, disease-free survival, overall survival, survival status, and tumor size of the cases were determined using the pathology reports and hospital electronic information system. Clinical and histological prognostic factors were examined in relation to variant histology. Results: 667 (80.5%) of the 829 cases had conventional urothelial carcinoma (CUC), while 162 (19.5%) had histologically variant urothelial carcinoma (HVUC). Among 162 HVUC cases, Urothelial Carcinoma with Squamous Differentiation was found to be the most frequent, accounting for 88 cases (54.3%). Of the 162 cases, 13 (8.02%) had more than one histological variant identified. Papillary configuration, histological grade, depth of invasion, lymphovascular invasion, carcinoma in situ, and overall survival were all statistically different between the HVUC and CUC groups (p0.05).