Kanser endişesinin erken dönem sigara bırakma başarısına etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of cancer anxiety on EARLY smoking cessation success
  1. Tez No: 774522
  2. Yazar: UMUT DEMİRERİDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kanser Endişesinin Erken Dönem Sigara Bırakma Başarısına Etkisinin İncelenmesi Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği sigara bırakma polikliniklerine başvuran Kasım 2022 ve Ocak 2023 tarihleri arasında 18 yaşının üzerinde, aktif psikiyatrik rahatsızlığı ve malignitesi olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara uygulanmıştır. Çalışmamız yüz yüze anket şeklinde sosyodemografik verileri, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Sigara Bırakma Başarısı Öngörü Ölçeği ve Kanser Kaygı Ölçeğini içeren toplamda 35 soruluk anketimiz doldurtuldu. 1 ay sonra sigara bırakma durumları geldiği kontroller sonucu ve telefonla ulaşılarak sigarayı bırakma durumları kaydedildi. İstatiksel değerlendirme için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmamız tek merkezli, tanımlayıcı, kesitsel ve analitik tiptedir. Bulgular: Çalışmamız, 18 ile 73 yaş arasında olan 110'u (%52.4) kadın ve 100'ü (%47.6) erkek olmak üzere toplam 210 hasta ile yapılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 37,75±10,86 yıl, medyan yaş 37,5 yıldır. 1 ay içinde sigara bırakma oranları %30.6 olarak ölçülmüştür. Sigara içme süresi ortalaması 16,94±11,20 yıl ve medyan süre 15 yıldır.
Özet (Çeviri)
Objective: Investigating the Effect of Cancer Anxiety on Early Smoking Cessation Success Material and Method: The study was conducted on patients who applied to the Family Medicine smoking cessation outpatient clinics of the Hamidiye Etfal Health Practice and Research Center of University of Health Sciences between November 2022 and January 2023, who were older than 18 years of age, had no active psychiatric disorders and malignancies, and agreed to participate in the study. The study was conducted as a face-to-face questionnaire and answers to 35 questions including sociodemographic data, Fagerström Nicotine Dependence Test, Smoking-Cessation Success Prediction Scale and Cancer Anxiety Scale were obtained. The one-month smoking cessation status of the patients was recorded during the follow-up visits and by contacting them by phone. SPSS 25.0 software was used for statistical analysis. The study was of single-center, descriptive, cross-sectional and analytical type. Findings: A total of 210 patients, 110 (52.4%) women and 100 (47.6%) men, aged between 18 and 73 years, were included in the study. The mean age of the patients was 37.75±10.86 years and the median age was 37.5 years. The rate of smoking cessation within one month was 30.6%. The mean duration of smoking was 16.94±11.20 years and the median duration was 15 years.