Düz örme ve dokuma kumaşların biçimlendirilmesinde dikiş ve yapısal yöntemlerin incelenmesi
Investigation of sewing and structucal methods in forming flat knitted and woven fabrics
  1. Tez No: 774520
  2. Yazar: RANA KEFELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. IRMAK BAYBURTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tekstil endüstrisinde, ürünlere görsel açıdan farklılık sağlamak için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu yaklaşım bağlamında markalar, koleksiyonlarında dikiş ve yapısal tekniklere sıklıkla yer vermektedir. Çalışmada, düz örme ve dokuma kumaşlara uygulanan nervür, pilise, büzgü, yama işi, fırfır, volan, drape, biye ve aplike gibi dikiş tekniklerinin, söz konusu kumaşların üretim sürecindeki oluşturulma olanakları incelenerek giysilerde en çok kullanılan 9 zamansız dikiş ve yapı teknikleri ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın amacı, ele alınan giysi tekniklerinin düz örme ve dokuma kumaşlara uygulanma yöntemlerini inceleyerek, tasarımcılara bu yöntemler üzerinden kıyaslarla bilgi ve fikir sunmaktır. Her iki tekstil yapısı ve konu dahilinde ele alınan dikiş ve yapısal teknikler ayrı ayrı incelenerek konunun ön hazırlığı yapılmıştır. Konu, bu teknikleri kullanan hazır giyim markalarına ait tasarımların görselleri üzerinden incelenmiştir. Böylece, araştırmadaki kavramlara ait bilgiler çeşitli kitaplardan ve firmalardan, tasarımlar ise markaların kendilerine ait internet siteleri ve bu markaların ürünlerini satan resmi internet sayfalarındaki görseller üzerinden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the textile industry, various techniques are applied to make products visually different. In this context, brands frequently use sewing and structural techniques in their collections. This study examines the possibility of creating sewing techniques such as ribbing, pleating, shirring, patchwork, ruffling, flouncing, draping, piping and appliquéing that are applied to plain knit and woven fabrics, and limited to the nine most used classic sewing and fabric construction techniques. The aim of the study is to examine the techniques in question that are applied to knitted and woven fabrics and to give information and ideas to the designers through visual comparisons and techniques. A preliminary work has been made by examining both fabric structures and the techniques that are discussed within the scope of this study. The subject has been examined through the visuals of the designs that are belong to ready-made garment brands that use these techniques. Therefore, the information regarding the concepts in this study has been interpreted from various books, and the designs have been interpreted through the websites of the brands and the images on the websites selling the products of these brands.