Kapalı yüzme havuzlarının mimari tasarım özellikleri, Konya örneklerinin araştırılması
Architectural design features of indoor swimming pools, investigation of Konya samples
  1. Tez No: 774538
  2. Yazar: AYŞE ASENA DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Modern dünyanın getirdiği yoğun çalışma standartları ve stresleri, toplumu oluşturan bireylerin psikolojik ve bedensel olarak rahatlama arayışına sokmuştur. Modern bireylerin bu arayışına spor rahatlıkla cevap verebilmiştir. Günümüzün en bilindik sporlardan biri olan yüzme sporu ülkemiz de yaygınlaşan bir spor dalıdır. Bu sporun yaygınlaşması için yerel yönetimler farklı uygulamalara gitmiştir. En temel uygulamalardan biri yüzme havuzlarının inşa edilmesi ve halkın bu havuzlara ulaştırılmasıdır. Kapalı yüzme havuzu tesisleri, mimarlıkta incelenmesi gereken önemli mekânlardır. Ülkemizde sayıları artan kapalı yüzme havuzu tesislerinin kullanım sonrasına ait detaylı bir değerlendirme çalışması mevcut değildir. Yerel yönetimlerce inşa edilen kapalı yüzme havuzu tesislerinin, kullanıcı memnuniyetini ön planda tutarak, mekânsal analizlerin yapılması ve mimari olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Konya kentinde uygulanacak olan kapalı yüzme havuzu tesislerinin tasarımcılarına ve yapı sektöründe bu alanda çalışan bireylere rehber niteliğinde çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intense working standard and stress in our modern world has led the people to make the society seek relaxation both physical and psychological. Sports has been able to satisfy the search of modern people with ease. Swimming, one of the best known sports in our era is getting popular. So, to make it more famous, local authorities has implemented different ways. One of most common way is to build swimming pools and their accesibility to people. Indoor pool facilities are important places which has to be investigated in architecture. There is no detailed research about indoor swimming pool facility increasing in number in our country after their usage.In this research, by putting the users satisfaction first, it is aimed to analyze both spatial and architectural aspects of natatoriums which were built by local institutions. Numerous deductions have been made for the employees working in the construction industry as well as the designers of the natatoriums that are planned to be build in Konya.